Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Nie chrap kochanie

Statystyki lekarskie biją na alarm. Co piąty dorosły Polak chrapie. Przypadłość, która dokucza nie tylko chrapiącemu, ale i jego otoczeniu, może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. W najcięższych przypadkach dochodzi do powtarzającego się, wielokrotnie w ciągu nocy, zatrzymywania oddychania trwającego od 10 sekund nawet do 1 minuty, zwanego  zespołem snu z bezdechami. Rano, zaraz po przebudzeniu, z powodu niedotlenienia organizmu osoba chrapiąca może odczuwać bóle głowy, jest rozdrażniona, zmęczona i osłabiona. Chrapanie może być również przyczyną kłopotów z zapamiętywaniem, wpływać negatywnie na libido i powodować senność w ciągu dnia. W ekstremalnych przypadkach prowadzi do depresji oraz zaburzeń ze strony układu krążenia: nadciśnienia tętniczego czy też przerostu prawej komory serca.  
 
Skąd bierze się chrapanie? 
W większości wypadków jest to związane z zablokowaniem dróg oddechowych przez język. Na powstanie chrapania wpływają również alergie i inne choroby. Przyczyną może być również palenie papierosów oraz nadwaga. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach karku powoduje zacieśnianie się dróg oddechowych. Chrapanie nasila też spanie na wznak, ponieważ przy takim ułożeniu ciała język delikatnie zsuwa  się do krtani. Chcąc podczas spania zapewnić sobie optymalną pozycję, która pomoże w walce z chrapaniem, warto zaopatrzyć się w odpowiednią poduszkę – np. podłużną z wkładem z pianki termoelastycznej. – Dzięki reakcji tego materiału na temperaturę ciała i nacisk, poduszka taka idealnie modeluje się do kształtów ciała, gwarantując duży komfort podczas spania na boku –  wyjaśnia Tomasz Goc z Fabryki Materacy JANPOL.
 
Jak pozbyć się chrapania?
Oprócz koniecznej konsultacji lekarskiej należy zadbać o miejsce do spania i wybór optymalnego materaca – najlepiej o właściwościach podobnych do termoelastycznej poduszki. Ciekawą propozycją jest średnio twardy materac Piano, charakteryzujący się dużą sprężystością.  – Piano posiada aż siedem stref twardości, co sprawia, że świetnie dopasowuje się do ułożenia ciała. Kanały powietrzne i porowata struktura zapewniają najlepsze właściwości wentylacyjne, co odpowiednio stymuluje gospodarkę wodną organizmu. Idealnie sprawdza się z regulowanymi stelażami elastycznymi, a wysoki komfort użytkowania zapewnia innowacyjny, pikowany ociepliną, pokrowiec typu Shenergy Premium – mówi T. Goc z JANPOLU. Jego niewątpliwą zaletą jest ta, że dzięki zastosowaniu rozłącznego zamka, który dzieli pokrowiec na dwie części, bez problemu można go wyprać w zwykłej domowej pralce, skutecznie zmniejszając ryzyko kontaktu ze sprzymierzeńcami  chrapania – alergenami.

One Comment

  • Ola

    Nawet mi o tym nie przypominajcie 🙂
    Mój mąż jeszcze jakiś czas temu chrapał jak stary parowóz 😀 Przypadłość ta dosięgnęła go po 35 roku życia. Na początku nie chciał mi wierzyć że chrapie. Wydawało mu się, że jak wcześniej nie chrapał to już tak zostanie. Musiałam go nagrać – i dopiero uwierzył. Zaczęliśmy szukać rozwiązania – były różne opaski, plastry, nawilżanie.. nic nie pomagało. Udało się tego pozbyć dopiero farmakologicznie. No i dołożyliśmy też specjalne ćwiczenia na chrapanie. Na szczęście przeszło i teraz się wysypiamy oboje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *