Artykuły dziecko,  Ciąża

Niemowlę na wiosnę, czyli jak ubierać?

Z pewnością możemy powiedzieć, że przyszła wiosna, a przynajmniej ta kalendarzowa. Bowiem jak widzimy, pogoda za oknem nas nie rozpieszcza, a Polska wiosna od jakiegoś czasu bardzo często wiosny nie przypomina. W Marcu i Kwietniu może się zdarzyć, że dni będą naprawdę ciepłe i będziemy mieli ochotę założyć naszemu niemowlęciu nieco chłodniejsze ubranka.

Natomiast nie dajmy się zwieść – ta pogoda jest bardzo zdradliwa i możemy bardzo zaszkodzić naszemu maluchowi poprzez nieodpowiedni wybór ubranek. Zastanówmy się zatem jak powinniśmy ubierać naszego malucha i na co tak naprawdę zwracać uwagę.

Przede wszystkim niezależnie od tego, czy na dworze jest 15 czy 20 stopni, nigdy nie zapominajmy o czapeczce. Ta część garderoby jest podstawą, bowiem uszy dziecka są niesamowicie wrażliwe na chłód. Wiosna to również wiatr i chłodne powietrze, które bardzo łatwo może zaszkodzić dziecku. Przecież to właśnie w tym okresie największa ilość dzieci choruje na zapalenie uszu i inne dolegliwości z tym związane. Każdy rodzic powinien się więc zaopatrzyć w kilka czapeczek na zapas – tych na cieplejsze i na chłodniejsze dni. Wybór konkretnego modelu czapeczki należy oczywiście do rodzica, natomiast najbezpieczniejszym wyborem są te dobrze zakrywające uszy i mające troczki. Dzięki temu czapeczka nie zostanie ściągnięta przez naszego malucha, a my – rodzice, możemy być pewni, że nasze dziecko jest bezpieczne.

Kolejną kwestią jest ubieranie „na cebulkę”. Jest to bardzo dobry sposób na utrzymanie ciepła i na ewentualne ściągnięcie sweterka czy bluzeczki w przypadku, gdy na dworze znacznie się ociepli. Nie zapominajmy, że nasze dzieci również mogą czuć, że jest im za ciepło. Mimo, że powinniśmy uważać na wiatr i na chłodniejsze temperatury, to z drugiej jednak strony nie powinniśmy przesadzać z tą ciepłotą. Jeśli więc my, dorośli czujemy, że w kurtce jest nam za gorąco – dziecku zapewne również będzie za ciepło. Przegrzewanie i zbyt ciepłe ubrania mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i dziecko może się spocić i rozchorować. Wnioskując – zachowanie umiaru jest jak najbardziej istotne.

baby-933097_1280Wiosna to ten okres, kiedy garderobę zimową zamieniamy na tą nieco bardziej wiosenną. Czyli zimowe kombinezony i kurtki zamieniamy na te wiosenne, tak samo jak buciki. Wybierając się na ubrankowe zakupy na wiosnę dla naszego maluszka bierzmy pod uwagę również kwestię wygody. Bowiem nie bez znaczenia jest fakt, czy nasze dziecko będzie czuło się wygodne w danym ubranku. I tutaj unikajmy bluzeczek z wystającymi elementami, guziczkami, które mogą powodować dyskomfort. Kolejną kwestią jest to, że takie elementy mogą zostać odczepione i połknięte przez dziecko. Owszem – elementy dekoracyjne wyglądają fajnie i modnie, ale czy na pewno będą dobrym wyborem?

Złotym środkiem będzie umiejętne ocenianie pogody, sprawdzanie prognoz i względem tego odpowiedni wybór ubrań dla naszego malucha. Dziecku nie może być ani za ciepło, ani za chłodno – musi być w sam raz. Pamiętajmy o tym, że maluchy są dużo bardziej wrażliwe na chłód i delikatny naszym zdaniem wiatr, im może dużo bardziej zaszkodzić.

Publikację przygotowała firma https://lencia.pl – dla Twojego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *