Ciąża,  Zdrowie i Uroda

Niepłodność czy to już bezpłodność

Różnica między bezpłodnością a niepłodnością jest istotna. Jednak wiele osób myli te dwa pojęcia. Sprawdź, którą z nich można wyleczyć i jak ją zwalczyć by jak najszybciej doczekać się ukochanego dziecka.

Wiele osób myli dwa podstawowe pojęcia bezpłodność i niepłodność. Bezpłodność jest stanem nieodwracalnym, spowodowanym trwałą niemożnością spłodzenia potomstwa i niestety nie można jej wyleczyć, natomiast niepłodność jest czasowa – to tak naprawdę czas starania się o dziecko.

Bezpłodność

Bezpłodność to trwała niemożność posiadania potomstwa. W tym przypadku nie potrzebujmy dodatkowych badań, ponieważ bezpłodność jest spowodowana np. u kobiety brakiem jajników lub nie posiadaniem macicy. W przypadku mężczyzn, bezpłodność może być wynikiem wypadku lub operacji, w której to mężczyzna stracił oba jądra lub w której uszkodzono nasieniowody.

Niepłodność

Niepłodność – jak określają lekarze, to czas starania się o dziecko. Mamy z nią do czynienia, gdy para, regularnie starająca się o dziecko, nie może zajść w ciążę przez co najmniej 12 miesięcy. Regularne współżycie płciowe określane przez lekarzy, to 3-4 razy w tygodniu bez stosowania jakiejkolwiek antykoncepcji. Bardzo często przyczyn niepłodności należy doszukiwać się w stylu życia, złym odżywianiu, braku ruchu, a także w długotrwałym stresie, na który każdy z nas jest narażony.

Z problemem niepłodności walczy już co piąta polska para. Jak podkreślają lekarze, jest to problem dość złożony i dotyczy mężczyzn  i kobiet  w tym samym stopniu. Nie jest to problem czysto medyczny i warto znać jego przyczyny. . Istnieje również wiele faktów i mitów o niepłodności , które warto znać zanim zaczniemy niepotrzebnie się denerwować.

Zadbajmy o siebie

Warto podkreślić, że zdrowe pary mają tylko 20-25 proc. szans na zajście w ciążę w jednym cyklu owulacyjnym. Tak naprawdę, dopiero po roku aktywnych starań o dziecko para udająca się do lekarza może usłyszeć o niepłodności. – Dlatego, by uniknąć niepotrzebnego stresu i zbyt długiego oczekiwania na potomstwo warto przed podjęciem decyzji o dziecku poczynić pewne kroki. W pierwszej kolejności zadbajmy o siebie, dajmy sobie trochę czasu i przygotujmy organizm na poczęcie dziecka – to najprostsza i zarazem skuteczna kuracja zmieniająca czasową niepłodność w płodność. Pary starające się o dziecko powinny dostosować styl życia do zmian jakich domaga się ich organizm. Można powiedzieć, że tak jak dziecko po urodzeniu ustawia nasz harmonogram życia, a my jako rodzice dopasowujemy się do tego, tak przed poczęciem powinniśmy wszystko dostosować, do tego, by ono mogło się pojawić w naszym życiu – dodaje Piotr Rowicki, przedstawiciel marki dr Bocian.

Z najnowszych danych wynika, że coraz więcej par w Polsce zmaga się z problemem niepłodności. Co ciekawe, już w 80 proc. przypadkach, nie są konieczne techniki rozrodu wspomaganego, jak np. inseminacja domaciczna czy zabieg in vitro. Ciągle rozwijają się nowe metody leczenia niepłodności, jak np. naprotechnologia – metoda, oparta na dokładnej obserwacji indywidualnego cyklu miesięcznego. Stosuje się także terapie hormonalne, które mają poprawić funkcjonowanie narządów płciowych. Coraz częściej włącza się suplementację,  która wspomaga organizm kobiety i reguluje jej gospodarkę hormonalną. Natomiast w przypadku mężczyzn metody te głównie poprawiają jakość i ilość nasienia, które obecnie jest coraz słabsze. W przypadku endometriozy czy urazów mechanicznych konieczne może być leczenie operacyjne.

Więcej informacji sprawdź na www.zaplodnieni.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *