Artykuły Kobieta Mężczyzna

Nietrzymanie moczu – przyczyny i porady

Chociaż pieluchy są kojarzone głównie z noworodkami i niemowlakami, zdarza się, że korzystają z nich również osoby dorosłe w związku z nietrzymaniem moczu. Szacuje się, że problem ten dotyczy prawie 400 milionów osób na całym świecie. Różnego rodzaju schorzenia sprawiają, że trzeba korzystać ze specjalistycznych produktów, którymi są pieluchy dla dorosłych. Z czym związane są problemy z nietrzymaniem moczu dla dorosłych i dlaczego pampersy są w takim przypadku idealnym rozwiązaniem?

Nietrzymanie moczu u dorosłych – rodzaje i przyczyny

Nietrzymanie moczu u dorosłych można podzielić na wysiłkowe lub naglące. Z tym pierwszym mamy do czynienia w trakcie wykonywania czynności wymagających wysiłku fizycznego, ale również kaszlu lub wstawania. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej otyłość, lecz także menopauza lub ciąża u kobiet, choroby neurologiczne, częste infekcje dróg moczowych, wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej albo palenie dużej ilości papierosów. Jeśli chodzi natomiast o naglące nietrzymanie moczu, jest ono związane z silnym parciem na pęcherz oraz na cewkę moczową, którego nie można przewidzieć. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zwykle nadwrażliwy pęcherz (czyli taki, który wymaga opróżnienia nawet przy niewielkiej ilości moczu), infekcje układu moczowego, ale również takie schorzenia jak cukrzyca, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, demencja starcza lub też stwardnienie rozsiane. Wśród innych przyczyn nietrzymania moczu można wyróżnić również zapalenie pęcherza moczowego oraz przyjmowanie z różnych względów leków moczopędnych i odwadniających.

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu?

W przypadku wystąpienia problemów z utrzymaniem moczu w pęcherzu należy skonsultować się w pierwszej kolejności z lekarzem, by poznać ich przyczynę. W ten sposób możliwe będzie także sprawdzenie, czy tego typu dolegliwość ma charakter stały, czy też przejściowy. Po drugie, warto zaopatrzyć się w specjalne pieluchy dla dorosłych.

Jak przyzwyczaić się do zakładania pieluch?

Dla wielu osób dorosłych zakładanie pieluch jest kłopotliwe. Jest to związane z faktem, iż skojarzenia z nimi są negatywne, stąd też pojawiają się opory przed stosowaniem takiego rozwiązania. Tymczasem pieluchy dla dorosłych dzięki rozwojowi technologii ich produkcji nie tylko są niewidoczne pod ubraniem, ale również posiadają rozwiązania, które zapewniają wysoki komfort, gdy pojawi się taki problem, jak nietrzymanie moczu. Wśród nich warto wymienić chociażby samoprzylepne paski mocujące i system ochrony przed nieprzyjemnymi zapachami. Warto także wspomnieć o wysokiej chłonności, dzięki której płyn pozostaje wewnątrz pieluchy, a skóra osoby, która ją nosi – sucha. Tego typu rozwiązania zastosowano w pieluchomajtkach firmy TENA. Jeśli pomimo tego nadal nie można przemóc wstydu związanego z założeniem pieluch, warto się wspomóc pomocą specjalisty w dziedzinie medycyny lub też opiniami osób, które stosowały je w swoim przypadku albo w związku z problemami zdrowotnymi bliskich osób.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *