Artykuły Kobieta Mężczyzna

Nietrzymanie moczu – wstydliwa przypadłość u kobiet

Nietrzymanie moczu to przypadłość, która dotyka bardzo wielu osób na całym świecie. Zdecydowanie częściej dotyczy ona jednak kobiet niż mężczyzn. Jak powszechnie wiadomo, dolegliwość ta okazuje się wyjątkowo wstydliwa i nie wszyscy decydują się do niej przyznać. Właśnie z tego powodu często w ogóle nie wiedzą, jak mogą sobie pomóc i nie podejmują żadnych kroków, by wyjść z choroby.

Pieluchy dla dorosłych wspomagają walkę z nietrzymaniem moczu

Objawy nietrzymania moczu są bardzo często lekceważone przez kobiety, które nie dopuszczają do siebie myśli o tym, że mogą być naprawdę chore. Czasem bagatelizują problem, kierując się przekonaniem, że sam minie i wystarczy go tylko przeczekać. Tymczasem kłopot nie rozwiąże się bez podjęcia stosownych działań. Aby zneutralizować niekontrolowane oddawanie moczu, kobieta może się odpowiednio zabezpieczyć. Istnieją chociażby specjalne pieluchy dla dorosłychktóre można nosić praktycznie wszędzie, zastępując tym samym tradycyjną bieliznę. Mimo wszystko,  warto udać się do lekarza, by oszacować, co tak naprawdę dzieje się w organizmie i podjąć właściwe działania, by temu zapobiec.

Dobrze dobrane pieluchy dla dorosłych zapewniają przede wszystkim komfort, tak ważny przy jakichkolwiek kłopotach, związanych z pęcherzem. Ich anatomiczne kształty sprawiają, że są praktycznie niezauważalne pod ubraniami, dzięki czemu nie zwracają uwagi na problem.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – prawdziwa kobieca zmora

Kobiet mogą dotyczyć różne rodzaje nietrzymania moczu, jednak zdecydowanie najczęściej zapadają one na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Dolegliwość ta polega na gubieniu różnej wielkości porcji moczu w momencie, gdy dochodzi do wysiłku fizycznego – na przykład kichnięcia, kaszlnięcia czy podniesienia cięższego przedmiotu. W skrajnych przypadkach wystarczy wyłącznie gwałtowne podniesienie się do pozycji stojącej. Niekiedy chore ronią zaledwie pojedyncze krople, czasem natomiast dochodzi do opróżnienia niemal całego pęcherza. Przyczynami tego rodzaju schorzenia może być przebyta ciąża, nadmierny przyrost wagi, przewlekły kaszel czy ponawiające się infekcje dróg moczowych. Do zachorowań najczęściej dochodzi około czterdziestego piątego roku życia, jednak przypadłość może dotyczyć również dużo młodszych kobiet.

Jak się leczyć?

Wbrew obiegowej opinii, mimo tego, że nietrzymanie moczu należy do chorób przewlekłych, można je leczyć. Właśnie dlatego kobiety nie powinny się wzbraniać przed wizytą u lekarza. Tak naprawdę tylko on może w pełni zaradzić ich problemom zdrowotnym. Postępowanie zachowawcze polega przede wszystkim na zaleceniu zmian w codziennym życiu – diecie, sposobie funkcjonowania, ilości przyjmowanych płynów (czasem konieczne okazuje się zmniejszenie dziennej dawki kawy, którą przyswajała pacjentka). Do tego dochodzą również środki farmakologiczne. Mają one na celu złagodzić gwałtowną reakcję pęcherza, powtarzającą się za każdym napłynięciem do niego nowej porcji moczu. To najczęściej pomaga przy lekkiej postaci choroby. Przy nieco bardziej nasilonych objawach specjalista może też zalecić odpowiednie ćwiczenia, wzmacniające mięśnie dna miednicy lub ich elektrostymulację.

Jeśli te działania nie przyniosą spodziewanych efektów, można poddać pęcherz ostrzyknięciu toksyną botulinową. Najbardziej inwazyjną procedurą jest oczywiście operacja, gwarantująca jednak największą skuteczność i niskie ryzyko wystąpienia powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *