Prawidłowe mierzenie ciśnienia

Ciśnienie krwi to inaczej nacisk, jaki wywiera krew na ściany naczyń krwionośnych. Nieprawidłowe ciśnienie może świadczyć o wielu poważnych chorobach zachodzących w organizmie, m.in. zaburzeniach pracy tarczycy i nadnerczy, chorobach nerek i zaburzeniach pracy serca. Regularne badanie ciśnienia krwi może przedłużyć życie pacjenta i uchronić go przed zawałem serca lub wylewem. Czytaj dalej Prawidłowe mierzenie ciśnienia

Pielęgnacja dziecka od 1. dnia życia

Pielęgnacja dziecka od 1. dnia życia

dr n. med. Adam J. Sybilski dla marki Emolium

Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Oddział Chorób Dziecięcych i Noworodkowych z Centrum Alergologii i Dermatologii, CSK MSW w Warszawie.

 

Gdy rozmyślam o jakiejś chorobie, nigdy nie zastanawiam się,

jak znaleźć na nią lekarstwo, ale jak jej zapobiec.

Louis Pasteur, 1884

Funkcje skóry

 

Skóra człowieka spełnia wiele kluczowych funkcji, bez których życie nie byłoby możliwe. Chroni nas przed zimnem, ciepłem, promieniowaniem, działaniem środków chemicznych. Zabezpiecza również, co bardzo istotne zwłaszcza
w okresie noworodkowym i niemowlęcym, przed wnikaniem drobnoustrojów i pasożytów.
Funkcje aktywne to przede wszystkim regulacja cieplna, wydalanie potu czy łoju, wchłanianie, synteza witaminy D3 i hormonów oraz melaniny wraz z ochroną przed promieniami UV. Skóra spełnia również ważną rolę w procesach odpornościowych [1, 2]. O skórę należy dbać, nawet gdy jest zdrowa i pozornie nic złego się z nią nie dzieje. A może właśnie przede wszystkim kiedy jest zdrowa, aby zapobiegać jej chorobom. Dbanie polega na pielęgnowaniu jej przy pomocy odpowiednich preparatów w sposób stały i systematyczny. Nie można ograniczyć się do jednorazowego, incydentalnego użycia kremu lub maści. Ten proces musi być ciągły, powtarzany i kontynuowany nawet wówczas, gdy skóra jest zdrowa. Częstym błędem jest zaprzestanie pielęgnacji w momencie poprawy stanu skóry lub po osiągnięciu prawidłowego makroskopowego obrazu skóry. Badania wykazały, że procesy chorobowe skóry mogą toczyć się przy jej zupełnie prawidłowym wyglądzie.

 

Specyfika skóry noworodka

 

Skóra noworodka i niemowlęcia wykazuje wiele specyficznych, odrębnych cech. Już na pierwszy rzut oka charakteryzuje się jasnoróżowym kolorem oraz o wiele większą wrażliwością i podatnością na infekcje aniżeli skóra dorosłego. Łatwo ulega urazom i podrażnieniom. Proces jej keratynizacji jest jeszcze niedokończony. Jest elastyczna
i jaśniejsza (słabiej produkuje barwnik), przez co mniej odporna na promieniowanie słoneczne. Jej pH jest kwaśne – wartość docelową (pH 5,4-5,9) osiągnie dopiero po kilku tygodniach. Ponadto funkcje związane z regulacją termiczną – pocenie – są jeszcze w powijakach. Z jednej strony noworodek ma o wiele mniej gruczołów potowych,
z drugiej zaś strony, bardzo małe dziecko ma o wiele więcej skóry w stosunku do masy swojego ciała aniżeli dorosły. To wszystko sprawia, że procesy termoregulacji są niestabilne. Nowo narodzone dziecko szybko się przegrzewa, tracąc spore ilości wody ustrojowej, szybko wychładza, jest także narażone na większe wchłanianie substancji kontaktujących się ze skórą – leki, substancje chemiczne [3]. Te cechy powodują, że musimy dostosować codzienną pielęgnację do wieku dziecka.

 

Pielęgnacja skóry noworodka. Emolienty.

 

Podstawowa pielęgnacja skóry to przede wszystkim właściwe jej oczyszczanie oraz nawilżanie. Należy ją również chronić przed otarciami i odparzeniami, szczególnie w okolicach pośladków. Nie powinno się jej nadmiernie eksponować na promieniowanie UV, niską lub wysoką temperaturę, wiatr oraz wysoką wilgoć. Podstawą pielęgnacji są kąpiele, oczyszczają i pielęgnują, zmniejszają kolonizację bakterii, działają relaksująco [4]. Tu należy podkreślić jeszcze jedną właściwość skóry noworodka, a mianowicie występowanie mazi płodowej – biofilmu, który pokrywa powierzchnię skóry. Dowiedziono, że spełnia ona istotną rolę w nawilżaniu, termoregulacji, również funkcję regeneracyjną przy uszkodzeniach i nie powinna być całkowicie usuwana podczas pierwszych kąpieli [5, 6].

 

 

 

Kąpiele należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu, idealna temperatura wody to 38 – 40oC, czas trwania 5-10 minut. Nie ma obecnie medycznych przesłanek do odkładania pierwszej kąpieli noworodka do czasu odpadnięcia kikuta pępowiny.

 

Kolejnym etapem pielęgnacji jest stosowanie emolientów, czyli preparatów natłuszczających, umożliwiających utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia. Ostatnio badacze dowiedli, że stosowanie emolientów od pierwszego dnia życia znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry, a w konsekwencji pojawienia się różnorodnych chorób alergicznych w wieku późniejszym [7, 8]. Choć są to dopiero pierwsze doniesienia, być może otwierają nowe możliwości dla profilaktyki chorób alergicznych.

Chociaż emolienty nie zapobiegają zakażeniom skóry u noworodków, ich zastosowanie jest polecane przez lekarzy pediatrów. Aplikacja miejscowa chroni warstwę rogową i sprzyja dojrzewaniu bariery naskórkowej oraz jej naprawie. Ponadto, emolienty mogą wspierać aktywny metabolizm lipidów w naskórku, a tym samym odbudowę zdrowej bariery naskórkowej. U noworodków, u których je stosowano, stan skóry znacznie się poprawiał [9]. Stosowanie emolientów wpływa również na zmniejszenie utraty wody przez skórę, a więc zapobiega jej przesuszaniu się. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w zaostrzeniu atopowego zapalenia skóry.

 

Specyfika skóry niemowlęcia

 

Skóra niemowlęcia jest już bardziej dojrzała, ale jej pielęgnacja również cechuje się pewną specyfiką. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolicę pieluszkową. Obecnie powszechnie stosowane są pieluchy jednorazowe, a do mycia chusteczki nasączone oleistymi lotionami działającymi jak emolienty. Nowoczesne pieluchy posiadają osuszane powierzchnie oraz substancje absorbujące. Ma to na celu uniknięcie podrażnień i uszkodzeń skóry przez mocz i kał, przywrócenie fizjologicznego pH skóry oraz ułatwienie usuwania zanieczyszczeń. By zapobiec uszkodzeniom skóry, należy zmieniać pieluchy możliwie zaraz po zauważeniu zabrudzenia, nie rzadziej niż co 3-4 godziny. Złotym standardem w myciu dziecka przy zmianie pieluchy jest nadal woda i delikatna chusteczka. Nie ma potrzeby stosowania środków czyszczących lub mydeł. W sytuacjach, w których niezbędne jest użycie środków myjących, należy używać preparatów wyłącznie przeznaczonych dla niemowląt, łagodnych, o fizjologicznym pH, bez konserwantów i substancji zapachowych. Ograniczy to ryzyko podrażnienia wrażliwej skóry [4]. Niekiedy jednak nawet częsta zmiana pieluchy i prawidłowe mycie nie uchronią przed podrażnieniami. Zalecane są wtedy produkty
o oleistej, tłustej konsystencji, z zawartością wazeliny lub lanoliny. Przy bardziej nasilonych zmianach, należy używać preparatów zawierających alantoinę, pochodną mocznika wykazującą działanie złuszczające. Przyspiesza ona odbudowę naskórka, dzięki czemu skóra znacznie łatwiej zachowuje większą ilość wody oraz odbudowuje ochronny płaszcz hydrolipidowy [10, 11].

 

Skóra sucha – bezwzględne wskazanie do stosowania emolientów u niemowląt

 

Spadek uwodnienia warstwy rogowej skóry, powoduje nasilenie jej przepuszczalności oraz zmniejszenie elastyczności. W konsekwencji obniża się jakość bariery naskórkowej i zwiększa podatność na działanie czynników zewnętrznych. Dochodzi do rozwoju podrażnienia, stanów zapalnych, infekcji, alergii i świądu. Suchość skóry występuje u wcześniaków, a także w wyniku narażenia na detergenty, promieniowanie UV, zimno, wiatr, zaburzenia hormonalne itd. Suchy i podrapany naskórek stanowi wrota do wnikania mikroorganizmów, których obecność dodatkowo nasila destrukcję bariery i świąd. Właściwe natłuszczenie i nawilżenie naskórka, redukując suchość i świąd, zmniejsza odruch drapania, a przez to znacznie poprawia jakość życia pacjenta. Efekt nawilżenia po zastosowaniu emolientów utrzymuje się ok. 4–6 godzin, dlatego ich aplikacja powinna być ponawiana co 4 godziny. Niezwykle istotna jest aplikacja wieczorna bezpośrednio po delikatnym osuszeniu skóry po kąpieli [12, 13]. W przypadku występowania tendencji do wysuszonej, atopowej skóry niezbędne jest częste (zawsze po kąpieli) stosowanie emolientów, niekiedy z dodatkiem pochodnych mocznika (np. alantoiny).

 

 

 

Należy również pamiętać, że znaczenie ma nie tylko rodzaj preparatu, lecz także czas, w którym go zastosujemy. Uważa się, że optymalnie emolienty powinny być zaaplikowane 3-4 minuty po kąpieli. Wtedy efekt jest największy.

 

Co powinien zawierać emolient:

 • składniki uzupełniające lipidy – oleje zapewniające skórze dziecka właściwą podaż NNKT,
 • składniki nawilżające – kwas hialuronowy, mocznik, glicerynę,
 • substancje okluzyjne – zapewniające fizyczną barierę przed wnikaniem substancji drażniących oraz zmniejszenie przezskórnej utraty wody,
 • substancje kojące i łagodzące podrażnienia.

 

Do najczęstszych błędów w pielęgnacji noworodków i niemowląt należą:

 • używanie kosmetyków przeznaczonych dla osób dorosłych, które drażnią skórę dziecka,
 • zbyt częste (częściej niż raz na dobę) kąpiele, które mogą wysuszać skórę,
 • preparaty zawierające środki antyseptyczne (przeciwbakteryjne), stosowane do pielęgnacji zdrowej skóry dziecka, które mogą wywoływać reakcje kontaktowe o charakterze alergicznym.

 

Prawidłowa pielęgnacja już od pierwszego dnia życia:

 • kąpiele w wodzie, 2-3 razy w tygodniu, z użyciem łagodnych preparatów myjących, przeznaczonych dla noworodków lub małych dzieci,
 • stosowanie na osuszoną skórę emolientu, który zabezpieczy ją przed przesuszeniem, przenikaniem drażniących substancji oraz rozwojem alergii w późniejszym wieku,
 • codzienna, regularna pielęgnacja skóry, jej nawilżanie oraz zapobieganie utracie wody – prewencja chorób skóry oraz rozwoju alergii.

 

Piśmiennictwo:

 1. Jabłońska S, Majewski S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
 2. Rosińska-Borkowska D.: Wybrane problemy dermatologiczne u noworodków, niemowląt i małych dzieci. W: Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H. (red.): Dermatologia w praktyce. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005: 324-329.
 3. Kmieć M.L., Urysiak-Czubatka I., Broniarczyk-Dyła G.: Pielęgnacja skóry dzieci. Post. Dermatol. Alergol. 2010; 27: 40-44.
 4. Ness M.J., Davis D.M., Carey W.A.: Neonatal skin care: a concise review. Int. J. Dermatol. 2013; 52: 14-22.
 5. Visscher M.O., Narendran V., Pickens W.L. i wsp.: Vernix caseosa in neonatal adaptation. J. Perinatol. 2005; 25: 440-446.
 6. Afsar F.S.: Skin care for preterm and term neonates. Exp. Dermatol. 2009; 34: 855-858.
 7. Simpson EL, Chalmers JR, Hanifin JM, Thomas KS, Cork MJ, McLean WH i wsp. Emollient enhancement of the skin barrier from birth offers effective atopic dermatitis prevention. J Allergy Clin Immunol. 2014; 134(4): 818-23.
 8. Horimukai K, Morita K, Narita M i wsp. Application of moisturizer to neonates prevents development of atopic dermatitis. J Allergy Clin Immunol. 2014; 134: 824-830.
 9. Conner J.M., Soll R.F., Edwards W.H.: Topical ointment for preventing infection in preterm infants. Cochrane Database Syst. Rev. 2004; CD001150.
 10. Szymańska E.: Alantoina – właściwości gojące i przeciwzapalne. Pediatr. Med. Rodz. 2012; 8: 73-77.
 11. Kaszuba A., Placek W., Czerwionka-Szaflarska M. i wsp.: Wieloośrodkowe badanie porównawcze właściwości pielęgnacyjnych i tolerancji preparatów Alantan, Bepanthen, Linomag i Sudocrem® u dzieci z pieluszkowym zapaleniem skóry. Post. Dermatol. Alergol. 2009; 26: 1-7.
 12. Sikorska M, Nowicki R, Wilkowska A. Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej. Alergologia Polska. 2015; 2: 158-161.
 13. Nowicki R, Trzeciak M, Wilkowska A i wsp. Atopic dermatitis: current treatment guidelines. Statement of the experts of the Dermatological Section, Polish Society of Allergology, and the Allergology Section, Polish Society of Dermatology. Postępy Dermatol Alergol 2015; 32: 239–249.

Kiedy mróz zabija

Styczeń to miesiąc kiedy synoptycy odnotowują największe mrozy w Polsce. Tylko przez ostatnie 2 tygodnie niska temperatura zabiła ponad 20 osób. Główną przyczyną zgonów jest hipotermia czyli znaczne wyziębienie organizmu. Kiedy temperatura ciała osiąga 28 stopni, to taki stan zagraża już ludzkiemu życiu. Według danych GUS co roku od 330 do nawet 600 osób w Polsce umiera z powodu hipotermii. Czytaj dalej Kiedy mróz zabija

Wzrosły szanse na uratownie ofiar wypadków na Podkarpaciu

Podejmowanie działań ratujących ludzkie życie jest jednym z najważniejszych elementów pracy Straży Pożarnej. To najczęściej strażacy jako pierwsi pojawiają się na miejscu wypadku czy katastrofy. Umiejętności, refleks, dobre przygotowanie, a także nowoczesny sprzęt są to elementy, bez których postępowanie ratunkowe jest skazane na niepowodzenie. Strażacy dzięki odpowiedniemu wyposażeniu są bardziej elastyczni i skuteczni w prowadzeniu akcji ratunkowych. Czytaj dalej Wzrosły szanse na uratownie ofiar wypadków na Podkarpaciu

Mistrzostwa Warmii i Mazur w Ratownictwie Medycznym

W dniach 10-13 czerwca w Olsztynie już po raz XIII odbyły się Mistrzostwa Warmii i Mazur w Ratownictwie Medycznym. Zawody stanowiły eliminację najlepszych załóg ratowniczych do ogólnokrajowych Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym.

 

W tym roku rywalizację podjęło 23 drużyny z Polski i jedna z Ukrainy. Startujące ekipy zmagały się z zaplanowanymi konkurencjami, które miały w najbardziej realny sposób odzwierciedlać codzienną pracę ratowników zarówno w sytuacjach dziennych jak i w nocnych.

 

Mistrzostwa dają ratownikom możliwość sprawdzenia się w trudnych i nagłych zdarzeniach medycznych, opierają się nie tylko na rywalizacji załóg, ale też motywują zespoły do poszerzania swojej wiedzy i praktycznych umiejętności – mówi Mieszko Skoczylas z Physio-Control.

 

Ciekawym pomysłem promocji mistrzostw była wspólna akcja Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. 10 czerwca, w dnu rozpoczęcia zawodów patrolowi policji towarzyszyła karetka pogotowia i sprawdzała umiejętności zatrzymanych kierowców. Ci, którzy popełnili wykroczenie, musieli wykonać podstawowe czynności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, aby uniknąć mandatu.

 

W ostatnim dniu mistrzostw zostały ogłoszone wyniki. Sędziowie uznali, że najlepszą drużyną byli ratownicy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Warszawie. Drugie miejsce zajęła ekipa ze Szpitala Powiatowego w Bartoszycach. Siedem drużyn zdobyło prawo startu w Mistrzostwach Polski. Polscy ratownicy przekazali również w pełni wyposażone karetki swoim kolegom z ukraińskiego Centrum Medycyny Ratunkowej w Iwanofrankowsku.

Testy predyspozycji genetycznych w profilaktyce antyrakowej

Drogie Panie!

 

Z badań statystycznych wynika, że część  wszystkich zmian nowotworowych piersi ma podłoże genetyczne, co oznacza, że jest dziedziczone. Nie oznacza to jednak, że nie możemy prowadzić działań mających na celu zniwelowanie przeciwnika, wręcz przeciwnie.

 

Wykonywanie badań genetycznych ma na celu ustalenie czy znajdujemy się w grupie ryzyka. Jeżeli podczas testów zostają stwierdzone nieprawidłowości w genach, nadchodzi pora na nasze działanie! Mutacje w genach nie stanowią o chorobie, są jednak wyznacznikiem w podjęciu odpowiedniej profilaktyki.

 

Jakimi prawami rządzi się obciążenie genetyczne? To proste! Każdy z nas dziedziczy geny po przodkach – zarówno tych bliższych, jak i dalszych. W pierwszej linii połowę genów dziedziczymy po ojcu, połowę po matce. Jeżeli zatem matka, bądź babcia (i tak wiele pokoleń wstecz) chorowała na nowotwór piersi to najprawdopodobniej odziedziczyłaś wadliwy gen. Możemy to sprawdzić ! Mutacja to nie wyrok, to świadomy krok naprzód w dbałości o zdrowie naszego organizmu.

 

Najczęściej występującymi mutacjami u kobiet są aberracje genu BRCA1 i BRCA2. Odpowiadają one za predyspozycje genetyczne do rozwoju nowotworów piersi oraz jajnika. Jeżeli uważasz, że jesteś w grupie ryzyka skontaktuj się z naszym konsultantem. Nie wiesz, który test powinnaś wykonać? To nie problem. Wyspecjalizowani doradcy z Monogen udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania. Pomogą w doborze odpowiedniego zestawu i opowiedzą o całej procedurze badania. Uzyskasz także informacje na temat różnic oraz korzyści wynikających z wykonania badań pojedynczych genów oraz całych paneli.

 

Monogen.life wykonuje badania bez skierowania, bez długich terminów oczekiwania i bez żadnych problemów! Test możesz wykonać każdego dnia o każdej porze, w dowolnym miejscu. Wynik badania genetycznego należy skonsultować z lekarzem ginekologiem oraz onkologiem, którzy ustalą terminarz badań, zaproponują wdrożenie odpowiedniej formy zdrowego trybu życia oraz zasugerują dedykowaną dietę.

 

Pamiętaj! Zdrowie jest w zasięgu Twoich rąk, wystarczy się po nie wychylić.

Jak ratować zmęczone nogi?

Bóle, obrzęki, uczucie ciężkości nóg, „pajączki” i żylaki są objawami związanymi ze słabym powrotem krwi od stóp do serca. Objawy te dotyczą około 60 proc. populacji kobiet i 50 proc. mężczyzn, a częstość ich występowania wzrasta z wiekiem. W związku ze starzeniem się społeczeństwa, liczba osób uskarżających się z ich powodu oraz koszty ich ograniczania są coraz wyższe.

Za główną przyczynę powstawania żylaków uważa się uwarunkowania genetyczne. Ponadto czynnikami ryzyka, które mogą wpływać na ich rozwój są: wiek, nadwaga i otyłość, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej i/lub w wysokiej temperaturze (związane np. z pracą zawodową), dźwiganie ciężarów, przebyte urazy i operacje nogi oraz ciąża.

Wielu z tych sytuacji nie da się uniknąć, dlatego osobom z grup ryzyka rekomenduje się stosowanie działań zapobiegawczych jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy.  W profilaktyce żylaków zaleca się m. in. odpoczywanie z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca, noszenie podkolanówek uciskowych, rezygnację z ciasnych ubrań i częstego chodzenia w butach na wysokich obcasach, unikanie długiego stania, dbanie o

linię i wystrzeganie się zaparć, zaprzestanie picia alkoholu, umiarkowaną aktywność fizyczną, ograniczenie gorących kąpieli oraz intensywnego opalania.

Osobom, u których występują objawy związane ze słabym powrotem krwi od stóp do serca w pierwszej kolejności zaleca się noszenie rajstop, pończoch i podkolanówek uciskowych oraz zmianę stylu życia. W ramach rezygnacji ze złych nawyków rekomendowane jest zwiększenie wysiłku fizycznego, zmniejszenie masy ciała oraz unikanie w diecie potraw powodujących wzdęcia i zaparcia. W przypadku osób, których praca wymaga długotrwałego stania lub siedzenia ważne jest nabycie umiejętności uruchomienia tzw. pompy łydkowej. Istotne jest również dobieranie odpowiedniego ubioru, szczególnie podczas podróży. W grupie osób ze skłonnością do objawów w postaci obrzęku i bólu nóg, z odczuciem ciężkości nóg, nocnymi skurczami mięśni, a także skłonnością do pojawiania się „pajączków” i żylaków można stosować preparaty zawierające związki o działaniu flebotropowym (działanie na naczynia żylne). Dla nich właśnie przeznaczony jest nowy suplement diety Cyclovena.

Cyclovena przynosi ulgę i uczucie lekkości nóg, wspiera krążenie żylne oraz pomaga zmniejszyć obrzęk. Zawiera wyciąg z ruszczyka kolczastego, hesperydynę i kwas L-askorbinowy (witaminę C). Jako produkt zawierający składniki pochodzenia roślinnego Cyclovena jest dobrze tolerowana. Cena za jedno opakowanie suplementu diety Cyclovena (30 kapsułek) wynosi  ok. 17 zł. Cyclovena może więc stanowić tańszą alternatywę dla dotychczas obecnych na rynku produktów o podobnym składzie. Więcej informacji na www.cyclovena.pl

By mieć lekkie nogi…

•    Stosuj odpowiednią dietę
Jeśli często miewasz uczucie ciężkości nóg, dbaj o linię. Nadwaga i otyłość sprzyjają pogłębianiu się Twoich dolegliwości. Unikaj zaparć. Do codziennej diety włącz produkty bogate w witaminę C. Znajdziesz ją w warzywach i owocach (najwięcej w czarnych porzeczkach, natce pietruszki i czerwonej papryce).
W Twoim jadłospisie nie powinno także zabraknąć pokarmów będących źródłem błonnika. Znajduje się on m. in. w płatkach owsianych, siemieniu lnianym i jabłkach. Korzystne dla Ciebie będą również produkty zawierające rutynę, np. kasza gryczana.  Powinnaś także pić dużo wody. Ogranicz natomiast spożycie kawy i herbaty. Zrezygnuj z alkoholu, który może powodować poszerzanie żył.

•    Odstaw solniczkę
Przyczyną obrzęków nóg i stóp może być zbyt wysoka zawartość sodu w Twoim jadłospisie. W takim przypadku postaw na dietę niskosodową. Po pierwsze przestań solić. Sól kuchenną zastępuj ziołami, kolorowym pieprzem, papryką czy gałką muszkatołową. Uważaj na zakupach! Zwracaj uwagę na skład produktów, które umieszczasz w swoim koszyku. Sól dodawana jest nie tylko do wędlin, pasztetów, zup w proszku, ale nawet do płatków śniadaniowych i słodyczy! Bombami sodowymi, które należy omijać, są też gotowe przyprawy typu jarzynka. Dieta niskosodowa jest korzystna zarówno dla nóg, jak i dla serca. Po ograniczeniu soli w diecie, schudniesz. Spadnie również Twoje ciśnienie. Warto spróbować!

•    Unikaj długotrwałego stania
Z powodu długotrwałego przebywania w pozycji stojącej wzrasta ciśnienie żylne w nogach i stopach. Z biegiem czasu ciśnienie to osłabia ściany naczyń krwionośnych. Jeśli uprawiasz zawód wymagający od Ciebie wielogodzinnego stania, w miarę możliwości staraj się przemieszczać. Co około pół godziny przejdź się na dłużej. Być może część obowiązków możesz wykonać siedząc. Sprawdzi się wtedy wysoki stołek lub krzesło. Po pracy nie zapominaj o regularnej aktywności fizycznej.

•    Wypoczywaj aktywnie
Dobry wypoczynek dla zmęczonych i opuchniętych nóg? Ruch! Unikaj długotrwałego stania w miejscu. Jeśli to niemożliwe, staraj się chociaż od czasu do czasu stawać na palcach. Jak najwięcej chodź. Ćwicz aeorobik, biegaj, pływaj, tańcz, wsiądź na rower. A może spróbujesz Nordic Walking lub jogi?

Jeśli siedzisz, nie zakładaj nogi na nogę, bo taka pozycja utrudnia odpływ krwi żylnej. Za to jak najczęściej odpoczywaj z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca.

•    Dbaj o nogi w podróży
Puchnięcie nóg podczas dłuższej podróży samochodem, autokarem czy samolotem jest powszechne. Najczęściej jego przyczyną jest brak aktywności. Aby złagodzić obrzęki nóg, na podróż włóż luźną odzież. Staraj się nie siedzieć w jednej pozycji, jak najczęściej poruszaj stopami i – jeśli to możliwe – przejdź się co jakiś czas. Poza tym pij dużo płynów.
Pamiętaj, że jeśli po powrocie do aktywności obrzęk stóp nie znika, w dodatku występuje w jednej nodze i towarzyszy mu ból, może to być objaw poważniejszej choroby. Warto wtedy zasięgnąć porady lekarskiej.

•    Nie przegrzewaj nóg
Pod wpływem ciepła żyły się rozszerzają, dlatego unikaj wysokich temperatur. Wystrzegaj się długich gorących kąpieli i długotrwałego opalania się. Trzymaj się także z daleka od sauny i solarium. Niewskazane dla Ciebie jest też ogrzewanie podłogowe oraz zbyt długie przebywanie przy źródłach ciepła i w przegrzanych pomieszczeniach. Twoim nogom pomoże za to stosowanie na przemian zimnego i ciepłego prysznica lub kąpieli.

•    Tylko nie pal
Rzuć papierosy! Palenie tytoniu wpływa na rozwój wielu schorzeń, w tym nowotworów, chorób układu krążenia i płuc. Zwiększa także ryzyko rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej, której objawem są m. in. obrzęki, uczucie ciężkości nóg, „pajączki” i żylaki. Ryzyko to jest jeszcze wyższe u kobiet, które palą i przyjmują hormonalne pigułki antykoncepcyjne. Pamiętaj, że po rzuceniu nałogu, zyskujesz zdrowie, urodę i pieniądze. Co równie ważne – przestajesz truć najbliższych. Przestań palić dla siebie i dla nich. Do dzieła!

•    Zapamiętaj, jak się nie ubierać
Szpilki zakładaj jedynie od święta. Nie chodź także przez cały dzień w płaskim obuwiu. Na co dzień noś wygodne buty, z szerszym noskiem. Obcasy powinny być stabilne i mieć od 2 do 5 cm. Unikaj ciasnych i opiętych ubrań. Zapomnij o gorsetach, wyszczuplającej bieliźnie czy rajstopach. Zwracaj uwagę, aby ściągacze w podkolanówkach i skarpetkach nie były zbyt ścisłe. Zrezygnuj z pończoch samonośnych. Wybieraj podkolanówki lub rajstopy oznaczone na opakowaniu symbolem spirali wokół łydki. Jeśli na Twoich nogach zaczęły się tworzyć żylaki, poproś lekarza o pomoc w doborze przeciwżylakowych podkolanówek lub rajstop.

 

Cyclovena – ratunek dla zmęczonych nóg

Suplement diety Cyclovena jest przeznaczony do stosowania u osób ze skłonnością do obrzęków, odczucia ciężkości nóg, nocnych skurczów mięśni, bólu nóg, pojawiania się „pajączków” i żylaków. Preparat przynosi ulgę i uczucie lekkości nóg, wspiera krążenie żylne oraz pomaga zmniejszyć obrzęk. Zawiera wyciąg z ruszczyka kolczastego, hesperydynę i kwas L-askorbinowy (witaminę C). Jako produkt zawierający składniki pochodzenia roślinnego Cyclovena jest dobrze tolerowana. Cena za jedno opakowanie suplementu diety Cyclovena (30 kapsułek) wynosi  ok. 17 zł. Cyclovena może więc stanowić tańszą alternatywę dla dotychczas obecnych na rynku produktów o podobnym składzie. Więcej informacji na www.cyclovena.pl