Poradniki,  Wiadomości medyczne

Nowotwór nie musi boleć. Daj sobie szansę na życie bez cierpienia!

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) u nawet 50 do 80% osób cierpiących z powodu choroby nowotworowej ból w ogóle nie jest leczony lub jest leczony nieprawidłowo. W Polsce może z tego powodu cierpieć nawet 50 tys. chorych! Tymczasem cierpiący pacjent źle znosi leczenie, przez co jest ono mniej skuteczne. Współczesna medycyna oferuje sposoby leczenia bólu w satysfakcjonujący sposób. Cierpienie w chorobie nowotworowej nie jest ani konieczne, ani potrzebne.

Dlaczego leczenie bólu w chorobie nowotworowej jest konieczne?

Łagodzenie niepotrzebnego cierpienia i lepsza jakość życia chorego to nie jedyne argumenty, które przemawiają za skutecznym leczeniem bólu. Ból utrudnia wiarę w skuteczność leczenia choroby, sprawia, że pacjent mniej aktywnie bierze udział w terapii, a leczenie onkologiczne ma gorsze wyniki. O tym, jak ważna jest psychologia w leczeniu nowotworów medycyna wie już dawno – czas, aby przekonani byli o tym również pacjenci.

Jakie rodzaje bólu towarzyszą rakowi?

W chwili rozpoznania choroby ból odczuwa od 40 do 50% chorujących na raka. U chorych z przerzutami lub nowotworami zaawansowanymi miejscowo narasta nawet do 100%. Wynika z tego, że nawet 3/4 pacjentów chorujących na raka odczuwa ból. Może mieć on bardzo różne pochodzenie i rodzaje – ból związany z samym nowotworem (uciskiem guza lub przerzutami), leczeniem ( bóle pooperacyjne, naświetlania), bólem końca dawki czy ból przebijający. Wszystkie, niezależnie od rodzaju, mogą być skutecznie leczone.

Czy trzeba się bać morfiny?

9734888668_7b7d76cf74_kMorfina nie jest jedynym opioidowym lekiem przeciwbólowym i nie jest podawana każdemu pacjentowi. Zazwyczaj podejmuje się decyzję o podaniu morfiny w przypadku chorych, u których standardowe leczenie nieopioidowymi lekami nie przynosi rezultatów. Odpowiednio podawana pod okiem doświadczonego lekarza przynosi ulgę i nie uzależnia, więc nie trzeba się jej obawiać.

Ból nie jest koniecznością dla chorych cierpiących na nowotwór. Każdy pacjent, który go odczuwa, powinien porozmawiać o nim ze swoim lekarzem prowadzącym i wspólnie wykorzystać dostępne środki, które przyniosą ulgę i podniosą jakość codziennego życia.

więcej na: http://bolprzebijajacy.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *