Zdrowie i Uroda

Objawy grypy – sprawdź, czemu nie można ich lekceważyć!

Grypa to wirusowa choroba zakaźna atakująca układ oddechowy i wywołująca szereg przykrych dla całego organizmu objawów, takich jak gorączka czy bóle mięśni. Często bywa mylona z przeziębieniem. Zobacz, jak rozpoznać grypę i jak sobie z nią radzić.

 

Grypa – przyczyny i objawy

Wirus grypy bardzo łatwo i szybko się rozprzestrzenia, ponieważ przenoszony jest drogą kropelkową. Zarazić możemy się nie tylko w pracy, szkole czy domu, ale także w autobusie, sklepie lub urzędzie. Okresem nasilonej zachorowalności na grypę jest czas od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Grypa atakuje nagle i rozwija się bardzo szybko. Objawami odczuwanymi na początku są bóle mięśni i stawów oraz uczucie rozbicia; może także boleć nas głowa. Pojawiają się dreszcze, które są zapowiedzią wysokiej gorączki, jaka zazwyczaj towarzyszy chorobie. Męczyć nas może także uporczywy, suchy kaszel. Zdecydowanie rzadziej pojawiającymi się i mniej charakterystycznymi objawami są ból gardła i katar – te dolegliwości wiązać należy raczej z przeziębieniem. Grypa rozwija się bardzo szybko od momentu zarażenia i trwa około 5 dni. W tym czasie utrzymują się wszystkie podstawowe objawy: ból głowy, kaszel, wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów. Po tym czasie zazwyczaj grypa zaczyna się wycofywać, przy czym warto pamiętać, że nawet czując się dużo lepiej, nie należy od razu zrywać się z łóżka i wracać do pracy. Wyczerpująca walka z wirusem znacznie osłabia organizm, czyniąc go bardziej podatnym na powikłania po grypie i inne choroby.

 

Jak leczyć grypę?

Podstawowym postępowaniem w przypadku grypy jest nielekceważenie choroby i pozostanie w domu aż do czasu całkowitego ustąpienia objawów. Pomocne okażą się z pewnością leki zbijające gorączkę. Ulgę w bólu głowy i bólach mięśni przyniosą środki przeciwbólowe. Warto pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Sprawdzonym, domowym sposobem na przeziębienie i grypę jest ciepła herbata z sokiem malinowym. Można wykorzystać antybakteryjne działanie miodu; znany ze swojego leczniczego działania jest również czosnek. Koniecznie należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu, zwłaszcza jeśli doskwiera nam suchy kaszel. Podrażniona śluzówka może dodatkowo powodować ból gardła, z którym poradzimy sobie za pomocą odpowiednio dobranego syropu.

 

Nie lekceważ grypy! Możliwe powikłania

O ile sama grypa – pomijając różnego rodzaju mutacje wirusa – nie jest chorobą wyjątkowo groźną, o tyle niebezpieczne dla życia mogą być powikłania wynikające z jej niedoleczenia. Zazwyczaj są to choroby dróg oddechowych: zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc; u dzieci często pojawia się zapalenie oskrzelików. Może jednak dojść także do pojawienia się lub zaostrzenia zupełnie innego rodzaju przypadłości: astmy, zwłóknienia płuc, częściowej utraty słuchu, zaostrzenia choroby Parkinsona, udaru mózgu.

 

Grypa często bywa mylona z przeziębieniem. Aby ja rozpoznać, trzeba zwrócić szczególną uwagę na objawy takie jak bóle mięśni i wysoka gorączka. Warto doleczyć grypę do końca, co pozwoli uniknąć możliwych powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *