Artykuły medyczne

Okazjonalne palenie trawki przez dzieci i młodzież

Dzieci i młodzież reagują na działanie konopi identycznie jak dorośli. Ogólnie można wyróżnić następujące fazy działania konopi, między którymi występują okresy uspokojenia i "wyciszenia psychicznego":
– dobre samopoczucie i euforia z wielomównością i napadami śmiechu,
– faza nadwrażliwości zmysłowej, zwłaszcza słuchu i wzroku z zaburzeniami poczucia czasu i przestrzeni, niekiedy napadami ostrego lęku,
– faza ekstatyczna,
– faza snu i przebudzenia.
Na szczęście objawy te nie powinny utrzymywać się nie dłużej niż dobę. Niestety utrzymywanie się objawów psychotycznych w ciągu kolejnych dni zawsze jest objawem niepokojącym i wymaga konsultacji psychiatrycznej.

Można pocieszyć się tym, iż niepożądane działanie konopi nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka. Objawy zatrucia mogą u danej osoby wystąpić nawet po zastosowaniu niewielkiej dawki konopi, która dla innego użytkownika nie jest dawką toksyczną. Reakcja na konopie jest bardzo indywidualna i występuje inaczej i każdego człwoeika; ulega modyfikacji w zależności od stanu psychicznego w momencie przyjmowania narkotyku, cech osobowości, posiadanej wiedzy, doświadczeń oraz oczekiwań.

Pamiętajmy, że jeżeli zauwazymy u naszych pociech jakiekolwiek dowody potrwierdzające zażywanie przez nich narkotyków należy natychmiast reagować, gdyż w pewnym momencie może być już za poźno. W przypadku wpadnięcia w nałóg naszych pociech warto w takim wypadku zwrócić się do specjalistów. Leczenie uzależnień również od narkotyków to specjalistyczny proces, który muszą poprowadzć specjaliści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *