Artykuły Kobieta Mężczyzna

Operacja zaćmy – jak przebiega i jak się do niej przygotować?

Operacja zaćmy to jedyna skuteczna metoda, dzięki której możemy wyleczyć tę chorobę. Polega ona na zastąpieniu zmętniałej soczewki sztuczną, co pozwala przywrócić ostrość widzenia. Zanim jednak poddamy się temu zabiegowi, warto wiedzieć nieco więcej na jego temat.

Jak przebiega operacja zaćmy?

Operacja zaćmy to zabieg, który trwa ok. 15-20 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Pacjent nie odczuwa bólu, a jedynie delikatny dotyk. W trakcie zabiegu, który wykonywany jest metodą fakoemulsyfikacji, stara zmętniała soczewka jest rozdrabniana z pomocą ultradźwięków i usuwana, a w jej miejsce wszczepia się soczewkę sztuczną. Lekarz wykonujący zabieg robi minimalne 1-2 mm nacięcie i to właśnie przez ten otwór usuwana jest stara soczewka, a wszczepiana nowa. Nacięcie to nie wymaga założenia szwów. Zwykle wykonuje się zabieg operacyjny na jednym oku, a dopiero potem, jak ono dojdzie do siebie, na drugim. Zdarzają się jednak również jednoczesne operacje obu oczu, choć przez część chirurgów jednoczesna operacja obu oczu jest uznawana za zbyt ryzykowną.

Przygotowanie do zabiegu operacji zaćmy

Jednym z ważnych elementów przygotowania do zabiegu fakoemulsyfikacji jest wybór soczewki. Pacjent ma do wyboru soczewki jednoogniskowe, wieloogniskowe i toryczne, a wybór określonego rodzaju soczewki zależy przede wszystkim od jego trybu życia i innych wad wzroku, na które cierpi. Nie można jednoznacznie powiedzieć, które soczewki są lepsze od innych, bo to kwestia indywidualnego dopasowania. Chirurg, podczas rozmowy na temat zabiegu powinien porozmawiać z pacjentem i przekazać mu informację na temat tego, które soczewki byłyby dla niego najlepsze. Ostateczna decyzja należy jednak do pacjenta, bo soczewki te różnią się nie tylko właściwościami, ale również ceną, co dla niektórych może mieć kluczowe znaczenie.

Postępowanie po operacji zaćmy

Zabieg operacji zaćmy nie jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i pacjent nie wymaga hospitalizacji. Kolejnego dnia po operacji zaćmy oraz tydzień po niej, konieczna jest jednak wizyta u okulisty, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Zaleci również stosowanie kropli z antybiotykiem i sterydem, przez okres ok. 3 tygodni od zabiegu. W tym czasie należy również prowadzić oszczędny tryb życia, bez gwałtownych wstrząsów, a zatem lepiej zaniechać aktywności fizycznej, dźwigania i przemęczania się. Po tym czasie rogówka powinna się całkowicie zagoić i pacjent może wrócić do normalnej aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *