Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Artykuły zdrowie

Ortopedia – diagnostyka i narzędzia terapeutyczne

Ortopedia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnostyką oraz leczeniem chorób w obrębie układu kostnego i narządów ruchu człowieka.

Jedną z głównych metod terapeutycznych ortopedii jest chirurgia, jednak niemniej znaczącą rolę w procesie powrotu pacjenta do zdrowia odgrywa rehabilitacja i niezbędny sprzęt ortopedyczny.

W niniejszym tekście przedstawimy choroby najczęściej diagnozowane przez ortopedów oraz narzędzia terapeutyczne stosowane w rehabilitacji urazów oraz schorzeń kości i stawów.

Ortopedia – najczęstsze schorzenia i narzędzia diagnostyczne

Do najczęściej diagnozowanych schorzeń przez ortopedów należą między innymi:

 • Złamania, pęknięcia, skręceni i zbicia kości oraz stawów;
 • Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów;
 • Stany zapalne obejmujące stawy i kości;
 • Choroby układu mięśniowo-nerwowego;
 • Nowotwory występujące w obrębie narządów ruchu;
 • Choroby reumatologiczne (wymagające opieki reumatologa);
 • Martwice kości.

Proces diagnostyczny polega zazwyczaj na badaniu lekarskim dotyczącym dotkniętej zmianą kończyny. Po postawieniu hipotetycznej diagnozy specjalista zleca pacjentowi wykonanie odpowiednich badań obrazowych mających na celu potwierdzenie jego diagnozy. Do najczęstszych metod diagnostycznych wykorzystywanych w dziedzinie ortopedii należą:

 • Badanie RTG (zdjęcie rentgenowskie);
 • Badanie USG (wykorzystywane w diagnostyce stanów zapalnych występujących w obrębie stawów);
 • Badanie MRI (badanie rezonansem magnetycznym, które w szczegółowy sposób obrazuje wszystkie tkanki).

Ortopedia – Rehabilitacja oraz narzędzia terapeutyczne

Rehabilitacja w postępowaniu pooperacyjnym odgrywa niezwykle ważną rolę. Pacjenci często już w pierwszą dobę po wykonanym zabiegu poddawani są pierwszym działaniom rehabilitacyjnym mającym na celu przywrócenie ich dawnej sprawności. Leżenie w gipsie przez długie tygodnie to już przeszłość (oczywiście za wyjątkiem złamań). Pacjenci poddawani artroskopii kolana (zabieg najczęściej przeprowadzany przez ortopedów) już po upływie niespełna trzech tygodni są w stanie odstawić kule ortopedyczne i chodzić o własnych nogach.

Nieodzowną częścią ćwiczeń ortopedycznych jest również stosowanie wszelkiego rodzaju sprzętu, który pomaga pacjentom zwalczyć trudności w poruszaniu się. Do takich narzędzi terapeutycznych należą między innymi: buty ortopedyczne, orteza stopowa, orteza dłoni lub kolana, kule ortopedyczne i specjalne wkładki ortopedyczne do obuwia.

One Comment

 • Anna

  Bardzo ciekawy artykuł. Medycyna ciągle idzie do przodu – coraz więcej zabiegów jest wykonywanych innowacyjnymi małoinwazyjnymi metodami, dzięki którym pacjenci mogą wrócić do domu po bardzo krótkim czasie od wykonania zabiegu. Pozdrowienia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *