Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Osteopatia a procesy samoleczenia i regeneracji organizmu

Osteopatia jest systemem terapeutycznym, który w Stanach Zjednoczonych oraz krajach Europy Zachodniej cieszy się bardzo dużym uznaniem. Również w Polsce coraz więcej osób decyduje się na tą formę terapii.

Czym różni się osteopatia od tradycyjnego leczenia?

U podstaw medycyny osteopatycznej leżą cztery podstawowe założenia:

  1. Ciało ludzkie stanowi jedną całość.
  2. Organizm ma zdolność do samo leczenia.
  3. Każdy proces i każda struktura w naszym ciele, wpływa na wszystkie pozostałe.
  4. Celem leczenia nie jest choroba sama w sobie ale człowiek.

Te stwierdzenia niektórym mogą wydać się oczywiste i nieoryginalne, aczkolwiek nie sprowadzanie ich do pustych sloganów, lecz  mądre stosowanie ich w praktyce stanowi właśnie o wyjątkowości osteopatii. Jeśli spojrzymy na klasyczną medycynę, zauważymy, że skupiona jest ona głównie na chorobie. Lekarze mając ograniczone przez system  czas , środki i możliwości działania starają się jak najlepiej zbadać miejsce dysfunkcji, aby postawić właściwą diagnozę i poprowadzić celowaną terapię. Niestety, zwykle prowadzi to do nieuwzględnienia w procesie leczenia innych ważnych czynników, które wpływają na stan zdrowia pacjenta. Dlatego tradycyjne leczenie często nie przynosi satysfakcjonujących i długotrwałych efektów.

Osteopatia stara się wyjść poza ten schemat i patrzeć na problem bardziej całościowo. Kluczem do zrozumienia dolegliwości pacjenta jest spojrzenia poza symptomy choroby. Aby odnaleźć rzeczywistą przyczynę schorzenia, należy przeanalizować pracę całego organizmu. Nie można również pominąć takich czynników jak styl życia, nawyki żywieniowe czy emocje. To właśnie dzięki holistycznemu podejściu do pacjenta terapia osteopatyczna jest tak skuteczna.

Na czym polega proces samoleczenia w osteopatii?

Fundamentem terapii osteopatycznej jest fakt, że ciało ludzkie posiada zdolność do samo leczenia. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, nasz organizm dwadzieścia cztery godziny na dobę walczy o utrzymanie homeostazy (inaczej równowagi). Aby cieszyć się dobrym zdrowiem, ciało musi być w stanie regenerować się dzień po dniu. Czasami jednak nasza zdolność do samo leczenia zostaje zaburzona. W sytuacji gdy procesy przywracania homeostazy są niewydolne, lub wielkość urazu przekracza możliwość samo regeneracji, dostajemy od naszego ciała ostrzeżenie w postaci bólu.

Zadaniem osteopaty jest zatem odnalezienie miejsca, którego praca jest zaburzona. Zaburzenie to może dotyczyć ruchomości, napięcia lub przepływu płynów ustrojowych we wszystkich strukturach naszego organizmu, czasami bardzo odległego od miejsca wystąpienia bólu.

Następnie za pomocą delikatnych technik manualnych osteopata rozluźnia tkanki przywracając ich ruchomość oraz poprawiając ich ukrwienie i drenaż. Dzięki temu ciało odzyskuje swoje naturalne zdolności do samo regeneracji.

Dzięki tak holistycznemu podejściu do pacjenta terapia osteopatyczna daje znakomite, długotrwałe efekty. Leczy człowieka, nie jednostkę chorobową!

Zapraszamy na www.centrumosteopatii.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *