Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Palenie – dlaczego powinieneś je rzucić?

Argumenty przeciwko paleniu papierosów

– Coraz większe koszty – nałogowy palacz, który wypala paczkę papierosów dziennie, w ciągu roku puszcza z dymem prawie 5 tysięcy złotych. Osoba, która pali przez 40 lat, skutecznie zasypuje popiołem swoje marzenia o własnym mieszkaniu.

 

– Różne choroby – palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc, krtani, jamy ustnej i innego typu nowotwory.

 

– Przewlekły kaszel – każdy kto pali od kilku lat ma codziennie do czynienia z nieprzyjemnym kaszlem.

 

– Zapach – palacze stosują litry perfum i odświeżaczy do powietrza rocznie. Nikt nie lubi kiedy w jego najbliższym otoczeniu śmierdzi dymkiem.

 

– Obniżenie nastroju i kondycji – ze względu na długotrwałe gorsze dotlenianie organizmu palacze często odczuwają zmęczenie i senność, a wejście na trzecie piętro bez zadyszki jest niemożliwe do osiągnięcia.

 

– Palenie staje się niemodne – czasy, w których każdy z dorosłych trzymał przez cały czas, papierosa w ręce odeszły do lamusa. Panująca moda na zdrowy styl życia zmieniła społeczną opinię na temat palaczy.

 

 

Obawy przed rzuceniem

Każdy, kto choć przez chwilę myśli o rzuceniu palenia zderza się z obawami. Jest ich wiele, ale musimy pamiętać, że wszystkie są tylko naszym wymysłem. Z odrobiną silnej woli, te wszystkie obawy możemy zmienić na kolejne motywacje do pozbycia się nałogu.

 

– Papierosek z przyjaciółmi – nasza wartość w towarzystwie nie spadnie jeśli w grupie przyjaciół będziemy pojawiać się bez papierosa. Nikt nie potraktuje nas gorzej jeśli nie będziemy zatruwać się nikotyną. A być może nasza decyzja o zerwaniu z nałogiem, zmobilizuje kogoś innego i dzięki temu nasz przyjaciel również dołączy do grupy zdrowszych osób.

 

– Relaks – każdy palacz uwielbia zapalić z kawą w ręce. Większość nie wyobraża sobie innego popołudnia. Kiedy podejmie się działanie i zamiast popołudniowej kawy i dymka, wyjdziemy na spacer, czy na rower szybko zauważymy, że spędzanie wolnego czasu nie było przyjemnością, tylko zatruwaniem sobie życia.

 

– Przyjemność – większość palaczy, którzy bronią się przed rozstaniem z nałogiem wmawia sobie i otoczeniu, że po prostu lubi palić, że sprawia mu to niepisaną przyjemność. Prawda jest jednak taka, że trudno podjąć decyzję i wytrwać w swoim postanowieniu, dlatego buduje się bezpieczne wytłumaczenie swojej słabości. Nie oszukujmy się papierosy nie są smaczne. Każdy kto pierwszy raz się zaciągnął, kaszlał, kichał i palił na siłę. Przyjemność przyszła później, wtedy kiedy stała się nałogiem.

 

Farmakologiczne wspomagacze pozbywania się nałogu

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka metod farmakologicznych wspomagających rzucenie palenia. Do najpopularniejszych należą nikotynowe gumy do żucia, plastry, pastylki do ssania, inhalatory i spraye. Farmakologia ma na celu dostarczenie do organizmu, z każdym dniem mniejszej ilości nikotyny. Dawki dobierane są tak aby ilość nikotyny w tabletce odpowiadała dziennemu zapotrzebowaniu. W trakcie trwania terapii człowiek pali coraz mniej, aż zanika u niego chęć zapalenia papierosa. Jednak należy pamiętać, że różnego rodzaju środki medyczne są tylko wspomagaczami. Najważniejsza jest nasza motywacja i silna wola.   

 

 

Marcin Walek
Artykuł został przygotowany na podstawie działu http://www.i-apteka.pl/pol_m_Rzuc-Palenie_Nicorett

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *