Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Palenie tytoniu a zdrowe zęby

O tym, że palenie tytoniu szkodzi tak naprawdę nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak, jak to zwykle bywa, teoria i praktyka nie idą w parze. Wiele osób ma także mętne pojęcie o tym, jakie dokładnie spustoszenia powoduje w naszym organizmie tytoń oraz nikotyna.

Warto więc dokładnie prześledzić konsekwencje i zdecydować, czy chwila z papierosem rzeczywiście jest cenniejsza niż nasze życie.

Dlaczego palenie szkodzi?
Na każdej paczce papierosów producenci mają obowiązek umieścić stosowne ostrzeżenie. „Palenie szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu” na tle coraz drastyczniejszych komunikatów wypada jeszcze niewinnie. Na opakowaniach można bowiem znaleźć również napisy „Palenie powoduje raka” lub „Palenie zabija”. Taki mocny przekaz na wielu palaczach nie robi jednak najmniejszego wrażenia. Warto jednak uświadomić sobie pewien fakt. Otóż statystyki mówią, że przeciętnie co dziesięć sekund na świecie umiera ktoś na chorobę powodową paleniem tytoniu.
Dlaczego jednak palenie szkodzi? Otóż papierosy są jedynym środkiem rakotwórczym, który możemy kupić legalnie. Skład jednego niewinnego papierosa to około cztery tysiące pierwiastków i związków chemicznych, które charakteryzują się działaniem toksycznym, rakotwórczym, mutagennym.

Co grozi palaczom?
Związki chemiczne zawarte w tlącym się papierosie wpływają bezpośrednio na stan naszego układu oddechowego. I to właśnie choroby tego układu są najczęściej kojarzone z paleniem tytoniu. Udowodniono, że palenie papierosów zwiększa o około 30-40 procent ryzyko zachorowania na nowotwór płuc. Tytoń zwiększa również zachorowalność na wszelkie schorzenia układu krążenia. Lekarze wymieniają także cały wachlarz innych chorób. Chodzi tutaj o raka trzustki, jamy ustnej, przełyku i krtani, chorobę niedokrwienną serca, zawały serca, nadciśnienie tętnicze, gruźlicę układu oddechowego, przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Palenie, a stan zębów
Warto zwrócić uwagę również na to, że palenie tytoniu bezpośrednio wpływa również na stan naszych zębów. Każdy dentysta stwierdzi, że nałogowi palacze raczej nie mają szans na śnieżnobiały uśmiech. Papierosy są bowiem w stanie zupełnie zrujnować nasze zęby. Wpływ na zmiany ma tutaj zawarta w papierosach nikotyna. To ona powoduje nieestetyczny osad na zębach, brzydkie przebarwienia oraz żółknięcie płytki. Osobom marzącym o idealnym uśmiechu, niemal każdy stomatolog radzi więc zrezygnowanie z palenia. Nikotyna wpływa nie tylko na estetykę płytki nazębnej, ale jest także przyczyną wielu chorób zębów oraz dziąseł. Palenie może przyczynić się do rozwoju próchnicy. Papierosy często prowadzą również do niedoboru witaminy C w organizmie. Jej brak dla naszych dziąseł może zaś oznaczać pojawienie się zgorzeli.

 

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez gabinet stomatologiczny
Galeria Uśmiechu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *