Nowości medyczne,  Wiadomości medyczne

Parkinson nie oznacza zamknięcia w domu

Choroba Parkinsona jest chorobą neurologiczną, degeneracyjną. Nie da się jej wyleczyć i nie są znane jej przyczyny. Natomiast coraz więcej wiadomo, jak można opóźnić jej rozwój i łagodzić objawy.

Parkinson charakteryzuje się wieloma objawami, między innymi drżeniem i usztywnieniem ciała, spowolnieniem ruchów, mikrografią (pismo staje się coraz drobniejsze i mniej wyraźne) oraz spowolnieniem mowy i mniej wyraźnym artykułowaniem. W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się bóle, trudności z chodzeniem, zmęczenie, trudności w samodzielnym wykonywaniu podstawowych czynności życiowych, takich jak ubieranie się, przygotowanie posiłku, a nawet jego spożywanie.

Kluczowym elementem w leczeniu choroby Parkinsona, obok farmakologii, jest ciągła i systematyczna rehabilitacja usprawniająca pozwalająca opóźnić rozwój choroby, zarówno jej objawy motoryczne (przede wszystkim niesprawność ruchową), jak i niemotoryczne (poczucie osamotnienia i rezygnacji, depresja). Brak systematycznej rehabilitacji prowadzi do szybkiego postępu choroby, a w konsekwencji do niepełnosprawności. Ważnym aspektem jest jak najszersze włączanie opiekunów i rodzin w proces rehabilitacji chorych i udostępnianie wiedzy na temat praktycznych sposobów wspomagania rehabilitacji i radzenia sobie z chorobą. W leczeniu choroby ważna jest integracja z innymi chorymi.

 „W czasie 25 lat mojej choroby dokładnie poznałem problemy, z jakimi muszą sobie radzić osoby dotknięte Parkinsonem. Ich rozwiązywanie wiąże się najczęściej z potrzebą zbiorowego działania i niesienia sobie wzajemnej pomocy. Efekty w przezwyciężaniu dolegliwości tej choroby są zdecydowanie lepsze, gdy terapia staje się wysiłkiem zbiorowym. Właśnie dlatego postanowiłem wstąpić do Mazowieckiego Stowarzyszenia Osób z Chorobą Parkinsona” – mówi Pan Marek.

Warszawskie Stowarzyszenie działa na rzecz osób chorych i ich opiekunów realizując programy rehabilitacyjne nieprzerwanie od czasu swego powstania, tj. od 1995 roku. Jego głównym celem jest wyzwalanie inicjatywy osób cierpiących na chorobę Parkinsona w kierunku wszechstronnej rehabilitacji i leczenia, ułatwiając im dojście do optymalnego poziomu sprawności i zdolności do kierowania własnym życiem. Istotnym elementem działalności jest organizowanie spotkań i wyjazdów integracyjnych dla chorych i ich rodzin. Stowarzyszenie umożliwia szerszą aktywność chorych na polu zawodowym i towarzyskim.

Więcej informacji na temat działalności Stowarzyszenia: www.parkinson.waw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *