Artykuły medyczne

PHYSIODOSE – Sterylna sól fizjologiczna

U osób uczulonych na pyłki kwitnących traw, katarowi siennemu często towarzyszy alergiczne zapalenie spojówek. Szacuje się, że jest to najczęściej występująca choroba alergiczna na świecie (1). Głównie spotykane jest tzw. wiosenne zapalenie spojówek, będące przewlekłym stanem zapalnym.

Pacjenci cierpią przeważnie z powodu pieczenia i swędzenia oraz sklejenia powiek białą, lepką wydzieliną, skarżą się również na światłowstręt. Leczenie przyczynowe polega przede wszystkim na podaniu leków odczulających – miejscowych preparatów przeciwhistaminowych i zmniejszających przekrwienie. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek warto, naprzemiennie z lekami antyalergicznymi, stosować delikatne preparaty łagodzące podrażnienia oczu. Okuliści twierdzą, że w leczeniu wszystkich alergicznych schorzeń oczu duże znaczenie ma zachowanie higieny i częste usuwanie nadmiaru alergenu z worka spojówkowego – przemywanie 0,9% NaCl (2).

Optymalnym preparatem do przemywania oczu jest PHYSIODOSE – sterylna sól fizjologiczna, która zawiera roztwór chlorku sodu, o stężeniu identycznym ze stężeniem płynów ustrojowych w organizmie ludzkim (0,9%). Preparat jest zalecany do codziennej pielęgnacji oczu u noworodków, niemowląt, dzieci i dorosłych ze skłonnościami do alergii, ponieważ jest neutralny dla organizmu – nie wywołuje podrażnień ani skutków ubocznych. PHYSIODOSE jest dostosowana do aplikacji do oczu, dzięki wygodnym, łatwym w użyciu pojedynczym ampułkom. Ich specjalny, wydłużony kształt ułatwia dozowanie kropli. Specjalna zatyczka pozwala na ponowne użycie otwartego opakowania, jednak raz otwarta ampułka musi zostać zużyta w ciągu 24 godzin. PHYSIODOSE przynosi ulgę również m.in.: po pływaniu w basenie, wielogodzinnym wpatrywaniu się w ekran monitora, długotrwałej ekspozycji na ostre światło, po wpadnięciu do oka ciała stałego, a także jeśli przebywamy w miejscach pełnych kurzu lub dymu. Preparat może być wykorzystywany pomocniczo w leczeniu tzw. zespołu suchego oka. Dodatkowo, PHYSIODOSE można stosować w pielęgnacji śluzówki nosa, do oczyszczania ran oraz do rozcieńczania produktów do inhalacji.

 

PHYSIODOSE jest dostępny w aptekach, bez recepty
Opakowanie:12 ampułek x 5 ml
Cena: ok. 11,90 zł
Producent: Laboratoires Gilbert, Francja

 

(1) A. Usowska, P. Rapiejko; Alergiczne zapalenie spojówek; www.alergen.info.pl

(2) J. Szaflik i inni; Alergie oczne – nie tylko wiosną; Terapia, Lato 2002.
 

 

Źródło: PR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *