Artykuły Kobieta Mężczyzna

Pieluchomajtki, kiedy możliwa jest refundacja?

Dzięki refundacji Z narodowego Funduszu Zdrowia możliwe jest nabycie pomocniczych środków higienicznych za darmo, lub za niewielką opłatą. Kto ma prawo skorzystać z refundacji i jak z niej skorzystać? 

Problem nietrzymania moczu jest bardzo rozpowszechniony, szacuje się, że dotyczy 10-15 % każdego społeczeństwa. Choroba ta ogranicza wykonywanie podstawowych czynności życiowych. Osoby dotknięte tym problemem są zmuszone do używania środków wchłaniających. 

Dla kogo?

Każda chora osoba, która posiada ubezpieczenie zdrowotne ma prawo skorzystać z refundacji. Dofinansowanie dotyczy osób z rodzajem nietrzymania moczu uwzględnionym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Na liście znajdują się pacjenci z problemem nietrzymania moczu związanym z chorobą układu nerwowego, chorobą nowotworową, niepełnosprawnością umysłową, wadą rozwojową czy osób z pęcherzem neurogennym lub zaburzeniami funkcjonowania zwieraczy. W ramach refundacji możliwe jest uzyskanie takich środków jak: pieluchomajtki dla dorosłych, majtki chłonne, majtki i podkłady anatomiczne, podkłady, w limicie 90 sztuk miesięcznie.

Jak skorzystać z refundacji?

Pierwszym krokiem by uzyskać refundację na środki higieniczne jest udanie się do lekarza POZ lub specjalisty, upoważnionego do wystawiania zleceń. Następnie należy udać się do oddziału NFZ by potwierdzić zlecenie, oraz otrzymać Kartę zaopatrzenia comiesięcznego. Potwierdzenie można wykonać osobiście lub za pomocą pełnomocnika lub poczty. Na podstawie wydanych przez NFZ dokumentów, możemy zakupić środki higieniczne. Zakup możliwy jest w aptekach na terenie całego kraju, jedynym wymaganiem jest to by punkt miał podpisaną umowę o współpracy z NFZ.

Limit cenowy refundacji

Kwoty refundacji regulowane są ustawowo i mają ograniczenia. W przypadku osób dotkniętych chorobą nowotworową, limit cenowy wynosi 77 zł (100% dopłaty NFZ do limitu), dla pozostałych pacjentów limit to 90 zł (70% dopłaty NFZ do limitu). W przypadku gdy limit zostanie przekroczony, brakującą kwotę pokrywa chory.

Środki higieniczne jak pieluchomajtki dla dorosłych czy podkłady, są niezbędne by chory miał zapewniony komfort. Refundacja niezbędnych artykułów higienicznych ułatwia i umożliwia funkcjonowanie w społeczeństwie osoby dotkniętej problemem nietrzymania moczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *