Poradniki,  Stomatologia

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym – o czym należy pamiętać?

Wizyta u dentysty nikomu z nas nie wiąże się z niczym miłym. Pomimo dostępnego szeregu nowoczesnych znieczuleń, jak i coraz większej liczby przyjaźnie nastawionych specjalistów, gabinet stomatologiczny zmaga się z owianiem złą sławą. Szczególnie dla najmłodszych, jak i dla tych dorosłych, którzy w czasach swojego dzieciństwa nie mieli styczności z najnowszymi, bezbolesnymi i komfortowymi rozwiązaniami względem leczenia.

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym to największy stres dla najmłodszych. To etap, którego nie da się uniknąć, ale można zadbać o to, by być dobrze do niego przygotowanym. Główną rolę odgrywają tutaj rodzice, ale i sami stomatolodzy.

Najważniejsza jest rozmowa z dzieckiem. Uświadomienie mu, że wizyta u dentysty nie musi nierozerwalnie kojarzyć się i wiązać z bólem. Każdy maluch odczuwa lęk przed tym, co jest mu nieznane, stąd rozmowa, ale i towarzystwo najbliższej mu osoby odgrywa istotną rolę podczas adaptacji. A ta ostatnia winna odbyć się podczas pierwszej wizyty, nie później niż do trzeciego roku życia. Na etapie wizyty zapoznawczej, jeśli nie zachodzi taka konieczność, zęby dziecka nie są leczone. Uwagę skupia się na zapoznaniu ze sprzętem dentystycznym. To forma niejako zabawy, także możliwej do przeprowadzenia w domu. Oswojenie się z fotelem, rozmaitymi przyrządami sprawia, że maluch wyzbywa się lęku i dostaje poczucie, iż wizyta niekoniecznie będzie zawsze bolesną i nieprzyjemną.

Rolą rodziców jest wybór odpowiedniego stomatologa i gabinetu dentystycznego. Warto zatem wybrać się uprzednio na rozmowę ze stomatologiem dziecięcym. Sprawdzić, jakie ma podejście, co oferuje, a także, w jaki sposób wyposażony jest i urządzony sam gabinet. Na przykład gabinet stomatologiczny na Wilanowie w Warszawie posiada piaskarkę abrazyjną, dzięki której leczenie ubytków odbywa się bez hałasu, znieczulenia i wiercenia.

Jeśli podczas pierwszej wizyty okaże się, że zęby wymagają leczenia, pomocą będzie zastosowanie znieczulenia nie wymagające stosowania igieł, a także włączenie dziecka w zabieg dentystyczny, na przykład poprzez możliwość wyboru koloru wypełnienia. Taka pozorna kontrola, którą na swój sposób maluch będzie miał w swoich rękach, pozwoli przetrwać wizytę, leczenie, a i strach przed kolejnymi wizytami zostanie wyeliminowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *