Artykuły dziecko,  Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Ciąża,  Poradniki

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak przebiega?

Pierwsza wizyta u lekarza ginekologa to często stresujące wydarzenie dla młodej kobiety. Kiedy powinna nastąpić, jak się do niej przygotować i jaki będzie jej przebieg?

Wizyta ginekologiczna to dla młodej kobiety nowa sytuacja. Stresujący może okazać się sam fakt spotkania z lekarzem, a także niewiedza o tym jak się zachować podczas wizyty i czego można się spodziewać.

Kiedy pierwsza wizyta ginekologiczna?

Na konsultację do ginekologa młoda kobieta powinna udać się niedługo po wystąpieniu pierwszej miesiączki lub gdy pojawią się jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu rozrodczego (np. bóle lub infekcje), a także ze strony piersi. Warto zadbać o to, by pierwsza wizyta miała miejsce jeszcze przed rozpoczęciem współżycia przez pacjentkę. Lekarz może wtedy objaśnić pacjentce działanie środków antykoncepcyjnych i odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące zapobiegania ciąży.

Wybór lekarza

Kluczowy dla dalszego leczenia ginekologicznego może okazać się wybór lekarza. Lekarz może dość łatwo zniechęcić młodą kobietę do kolejnych wizyt. Ważne, by ginekolog, do którego udaje się nastolatka był delikatny i cierpliwy. Najlepiej poinformować go na początku wizyty, że jest to pierwsza tego typu konsultacja i czy pacjentka odbyła już pierwszy stosunek seksualny. Ta informacja, choć krępująca – jest bardzo ważna, gdyż determinuje dalszy przebieg badania.

Rodzic podczas pierwszej wizyty

Jeśli pacjentka nie ukończyła 18 lat, należy pamiętać, że prawo do decydowania o jej zdrowiu mają rodzice lub prawni opiekunowie. Wizyta i ewentualne leczenie, powinny zatem odbyć się za ich zgodą. W przypadku pacjentek pomiędzy 16 a 18 rokiem życia – zgodę na leczenie musi wyrazić nie tylko rodzic, ale również sama pacjentka. Jednocześnie lekarza obowiązuje tajemnica lekarska, więc jeśli pacjentka powyżej 15 roku życia nie wyraża na to zgody, ginekolog nie ma obowiązku informowania rodziców o tym czy rozpoczęła ona już współżycie.

Co ze sobą zabrać?

Pacjentka, która wybiera się na Pierwsza wizyta ginekologiczna powinna wziąć ze sobą dokument tożsamości zawierający zdjęcie – dowód osobisty lub legitymację szkolną/studencką. Jeśli wybiera wizytę w ramach NFZ, konieczne będzie podanie numeru PESEL.

Jak się przygotować?

Przede wszystkim ważne jest odpowiednie nastawienie psychiczne przed wizytą. Pacjentka powinna zatem spróbować się zrelaksować, co ułatwi przebieg badania. Do pierwszej wizyty u ginekologa, warto podejść tak samo jak do każdej innej wizyty lekarskiej i potraktować ją jako badanie profilaktyczne, które pozwala zadbać o odpowiedni stan zdrowia.

Ponadto dość istotna jest kwestia higieny osobistej – bezpośrednio przed badaniem zaleca się dokładne umycie miejsc intymnych. Depilacja okolic bikini nie jest koniecznością i decyzja o niej pozostaje po stronie pacjentki. Dla większego komfortu, pacjentka może założyć dłuższą bluzkę lub tunikę, która ograniczy skrępowanie związane z koniecznością rozebrania się od pasa w dół. Przed badaniem należy również opróżnić pęcherz.

Przebieg badania

Rodzaj badania dobiera lekarz kierując się wskazaniami medycznymi, a także sytuacją pacjentki. Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym.. Pacjentka korzysta z niego w pozycji półleżącej z ugiętymi kolanami, kładąc nogi na umieszczonych po bokach podpórkach. Jeśli pacjentka rozpoczęła już współżycie, badanie może odbyć się za pomocą wziernika, który umożliwi lekarzowi lepszą widoczność kanału szyjki macicy. Często wykonuje się także badanie palpacyjne. W tym celu lekarz umieszcza dwa palce w pochwie pacjentki, a drugą ręką bada okolice brzucha. Jeśli pacjentka odpowiednio się rozluźni – badanie powinno być bezbolesne. Wszelkie dolegliwości bólowe należy zgłosić lekarzowi!

W sytuacji, gdy pacjentka nie rozpoczęła współżycia seksualnego, lekarz może zbadać ją na kilka sposobów. Jednym z nich jest jedynie powierzchowne obejrzenie narządu rodnego, zewnętrzne zbadanie okolic brzucha, a także wykonanie badania USG. W niektórych przypadkach konieczne może być badanie przez odbyt, jednak decyzję o rodzaju badania lekarz podejmuje indywidualnie dla każdej pacjentki. Należy przygotować się również na możliwe badanie piersi w celu oceny ich prawidłowego rozwoju. Badanie to odbywa się przez dotyk, a lekarz sprawdza, czy w piersiach wyczuwalne są niepokojące zgrubienia i grudki – mówi Leszek Czekański, lekarz ginekolog z Radomskiego Centrum Ginekologiczno-Położniczego.

Pierwsza wizyta u ginekologa może być stresującym przeżyciem, jednak samo badanie trwa zazwyczaj kilka minut. Najważniejsze, by pacjentka pamiętała o szczerej rozmowie z lekarzem i uprzedziła go o wszelkich wątpliwościach. Pierwsza wizyta ginekologiczna to także dla pacjentki dobra okazja, by zapytać lekarza o wszystkie nurtujące ją kwestie, również z zakresu zapobiegania ciąży. Powodzenia!

Więcej informacji na: ginmed.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *