Ciąża

Pierwszy trymestr w kalendarzu ciąży: dowiedz się, jakie dolegliwości możesz odczuwać na tym etapie i jak im zaradzić

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Z jednej strony jest powodem do radości, ale jednocześnie to moment, który kojarzy się z wieloma dolegliwościami. Poznaj najczęstsze przypadłości i dowiedz się, jak je załagodzić.

Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży, wiele uciążliwych dolegliwości pojawia się w właśnie pierwszym trymestrze. Większość objawów – choć są one uciążliwe – wskazuje na prawidłowy rozwój płodu.

Wszystkiemu winne głównie hormony

Za większość dolegliwości pojawiających się w pierwszym trymestrze ciąży odpowiadają zawirowania hormonalne. Wzrost poziomu progesteronu, estrogenów czy gonadotropiny kosmówkowej wywołuje wiele objawów, które – chociaż świadczą o prawidłowo rozwijającej się ciąży – bywają bardzo męczące. Uciążliwe niekiedy na tyle, że utrudniają normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków.

  • Zmęczenie i senność

Jak pokazuje kalendarz ciąży, zmęczenie i senność to objawy typowe dla pierwszych tygodni. W tym okresie zachodzą intensywne procesy wykształcania się wszystkich najważniejszych narządów zarodka. Ponieważ pochłania to mnóstwo energii, odczuwasz zmęczenie i chce ci się spać.

Z tego typu dolegliwościami nie ma co walczyć. Jeśli jesteś senna, po prostu udaj się na drzemkę. Pamiętaj też, by każdej nocy spać co najmniej 9 godzin.

  • Nudności i wymioty

To dolegliwości, które pojawiają się najczęściej z samego rana lub wieczorem. Niekiedy są efektem zwiększonej wrażliwości na konkretne zapachy. Chcąc je złagodzić, nie wstawaj z łóżka głodna – zawsze miej pod ręką przegryzkę. Staraj się również nie dopuszczać do uczucia ssania w żołądku.

  • Zawroty głowy i omdlenia

Kalendarz ciąży wskazuje zawroty głowy i omdlenia jako częste dolegliwości w pierwszym trymestrze. Są one zwykle efektem zmian ciśnienia krwi. Chociaż z reguły nie stanowią zagrożenia, należy poinformować o nich lekarza – trzeba bowiem wykluczyć inne ich przyczyny.

  • Zgaga

Chociaż zgaga kojarzona jest jako dolegliwość typowa dla późniejszych tygodni ciąży, może pojawiać się już w pierwszym trymestrze. Często jest efektem oddziaływania progesteronu – hormonu, który odpowiada za rozluźnienie zwieracza między przełykiem a żołądkiem. Następstwem tego jest cofanie się treści żołądkowej, co wywołuje nieprzyjemne uczucie pieczenia nie tylko w przełyku, ale również w gardle oraz za mostkiem.

By uniknąć zgagi, należy zrezygnować ze spożywania tłustych pokarmów i dań ostro przyprawionych. Zaleca się jeść mniejsze porcje posiłków, ale w krótszych odstępach czasowych.

  • Ból podbrzusza

W pierwszych tygodniach ciąży możesz odczuwać delikatne bóle podbrzusza. Jeśli nie są one silne i nie towarzyszą im skurcze, nie ma powodów do niepokoju. Konsultacji lekarskiej wymagają natomiast bóle brzucha o charakterze skurczowym. Jeżeli przebiegają one z jednoczesnym bólem barków i odbytnicy, mogą świadczyć o ciąży pozamacicznej.

Ciąża jest okresem związanym z wieloma dość charakterystycznymi dolegliwościami. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące twojego stanu, zawsze kontaktuj się z lekarzem. Specjalista odpowie na twoje pytania i w razie konieczności zleci wykonanie odpowiednich badań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *