Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Pierwszy w Polsce system do ciągłego monitoringu zarodków w procedurze in vitro

Wdrożono pierwszy w Polsce system, umożliwiający stałą obserwację zarodków utworzonych w drodze zapłodnienia in vitro. Primo Vision uznany jest za najnowsze osiągnięcie embriologii i jest dostępny w Klinice Leczenia Niepłodności Gameta w Łodzi. System wykorzystywany jest przy leczeniu niepłodności metodą pozaustrojowego zapłodnienia – in vitro.

Dotychczas podczas procedury wybór zarodka do transferu, który dawałby szansę na ciążę, był dokonywany na podstawie obserwacji w warunkach laboratoryjnych. Zarodki były kilkukrotnie wyjmowane z inkubatora. Ze względu na zachowanie ich maksymalnego bezpieczeństwa, czas na obserwację był jednak stosunkowo krótki.

Zastosowanie nowoczesnego systemu Primo Vision do ciągłego monitorowania rozwoju zarodków polega na umieszczeniu kamery-mikroskopu bezpośrednio w inkubatorze. Pozwala to na prowadzenie stałej obserwacji wszystkich stadiów dzielących się komórek od chwili zapłodnienia do momentu przeniesienia do macicy, bez konieczności wyjmowania obserwowanych zarodków z inkubatora. Zarodki nie są więc narażone, w odróżnieniu od metod stosowanych do tej pory, na zmiany środowiska, w którym przebywają czyli m.in. optymalnej temperatury i wilgotności powietrza.

System wykonuje zdjęcia podczas obserwacji zarodka z dużą częstotliwością – nawet co 5 minut.
Pozwala to na uzyskanie szczegółowej historii podziału komórkowego każdego z zarodków objętych monitorowaniem.  Zebrany materiał jest wykorzystywany do wyboru zarodka dającego szansę na ciążę. Tak drobiazgowa obserwacja jest w stanie dokładnie określić czas  pierwszego i kolejnych podziałów komórkowych, precyzyjnie ocenić kluczowe etapy rozwoju zarodka oraz pozwala na wykrycie cech niepożądanych, uniemożliwiających zajście w ciążę.

Do najważniejszych zalet systemu należą:
możliwie najlepszy wybór zarodka do przeniesienia do macicy
większe szanse na powodzenie procedury in vitro czyli uzyskania ciąży
mniejsze ryzyko wystąpienia poronienia
rzadsze występowanie ciąż mnogich
w przypadku osiągnięcia sukcesu w postaci ciąży, para może otrzymać film z pierwszych dni rozwoju zarodka.

W klinice Gameta w Łodzi skorzystanie z systemu Primo Vision zalecane jest szczególnie parom, które mają już za sobą nieudane próby pozaustrojowego zapłodnienia lub u których otrzymujemy dużą liczbę zarodków o identycznej morfologii.

Więcej infromacji:

Klinika Gameta

www.gameta.pl

tagi: leczenie niepłodności Łódź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *