Artykuły medyczne

Placówki medyczne na miarę XXI wieku

Właściciele placówek medycznych w Polsce coraz częściej decydują się na wdrażanie zaawansowanych projektów informatycznych mających na celu poprawę ich konkurencyjności. W ten sposób są w stanie zapewnić pacjentom nowoczesną obsługę, jak również uzyskują dostęp do takich funkcjonalności jak m.in. elektroniczna dokumentacja medyczna, rejestracja online czy recepta elektroniczna.
Jedną z takich przychodni jest katowicka przychodnia NZOZ KAMED., której uroczyste otwarcie odbyło się 27 listopada 2009. Dzięki współpracy z Ogólnopolskim Systemem Ochrony Zdrowia KAMED stał się jedną z placówek medycznych, które świadczą usługi opieki zdrowotnej z wykorzystaniem najnowocześniejszych osiągnięć techniki, komunikacji internetowej oraz metod profilaktyki zdrowotnej.
     W dobie powszechnego dostępu do Internetu i korzystania z telefonii komórkowej należy wyjść naprzeciw  oczekiwaniom pacjentów chcących korzystać z nowoczesnych rozwiązań również w opiece zdrowotnej. Za wdrażaniem innowacyjnych systemów informatycznych przemawiają także względy ekonomiczne i organizacyjne. Jednym z takich systemów jest Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia, do którego przystąpiło już kilka tysięcy aptek   i placówek medycznych w Polsce – wspomina Rafał Kozioł, Dyrektor Wydziału Systemu OSOZ.
Podmioty rynku medycznego wstępują do OSOZ ze względu na wiele korzyści, jakie daje im wprowadzenie nowych technologii informatycznych i wzajemna integracja. Takie funkcjonalności jak elektroniczna recepta , rejestracja on-line czy wysyłanie powiadomień SMS do pacjentów to nie tylko zapewnienie wysokiej jakości obsługi, ale także sposób na spore oszczędności oraz poprawę konkurencyjności placówki na rynku. Wprowadzenie recepty  elektronicznej dostępnej w OSOZ pozwala na uniknięcie – szeroko w ostatnim czasie komentowanego – problemu nieczytelności recept, jak również zapewnia pacjentom lepszą opiekę medyczną np. w postaci kontroli interakcji i uczuleń. Okoliczne apteki są bardzo zadowolone z elektronicznych recept.
Pacjenci KAMED otrzymują Karty Zdrowia funkcjonujące w OSOZ, dzięki czemu wszystkie informacje o wizytach lekarskich, zleconych lekach czy wystawionych skierowaniach automatycznie trafiają na ich internetowe konta zdrowotne. Ponadto Karta Zdrowia pozwala zautomatyzować wiele czynności wykonywanych w placówce – usprawnia pracę rejestratorek, czy też pozwala na lepszą organizację ruchu pacjentów w przychodni poprzez zastosowanie Systemu Kontroli Dostępu.
W przychodni KAMED funkcjonuje też bardzo pomocny serwis, który po podłożeniu recepty pod czytnik kodu kreskowego, automatycznie kieruje do okolicznych aptek pytanie, która apteka posiada leki poszukiwane przez pacjenta. Dla pacjentów to istotna oszczędność czasu i pewność, że w danej aptece poszukiwane leki na pewno się znajdują.
Szczegółowych informacji udziela:
Rafał Kozioł, Dyrektor Wydziału Systemu OSOZ
tel. +48 602 412-165, e-mail: rkoziol@kamsoft.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *