Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Po co badać stawy?

Choroby związane ze stawami stają się coraz powszechniejsze w populacji światowej. Obecnie nie dotyczą włącznie osób w zaawansowanym wieku, ale dotykają coraz młodszych pacjentów. Jakie jednostki chorobowe przeważają wśród Polaków oraz jak im przeciwdziałać?

 

Starzejąca się populacja – szczególnie w regionach wysoko rozwiniętych takich jak Europa i Ameryka – oraz niezdrowy tryb życia coraz częściej powodują zapadanie na choroby związane ze stawami. Dotykają one coraz młodszych pacjentów. Poniżej przedstawimy szokujące statystyki związane z chorobami stawów, odniesiemy się do stawów najbardziej narażonych na choroby, wykażemy skuteczność profilaktyki oraz, w przypadku zachorowania, istotę wczesnego wykrywania umożliwiającego skuteczne leczenie i hamowanie postępów choroby.

 

Statystyki schorzeń związanych ze stawami

Przeprowadzone w Europie badania statystyczne wykazały, że około 80% ludzi cierpi na bóle stawów lub bóle krzyża. Prognozuje się, że w Stanach Zjednoczonych do 2020 roku nastąpi niezwykle dynamiczny wzrost (o 50% w stosunku do stanu z 1999 roku) liczby zachorowań związanych z różnymi dolegliwościami reumatologicznymi. Statystyki te są o tyle niebezpieczne, że uwypuklają problem niepełnosprawności spowodowanej chorobami reumatycznymi, która dotyka coraz więcej Amerykanów po 65 roku życia.

 

Generalnie choroby stawów z zasady traktowane są jako schorzenia wieku dojrzałego. Tymczasem  zapalenia stawów (Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów – MIZS) dotyka dzieci do 16 roku życia w liczbie od 65 do 400 przypadków na 100 tys. osób.

 

Polacy także nie są wolni od wszelkiego rodzaju bólów i chorób reumatycznych – cierpi na nie ok. 5 mln rodaków. Najbliższa przyszłość również nie rysuje się różowo, ponieważ najnowsze badania wykazują, że tendencja w krajach wysoko rozwiniętych będzie jednoznacznie wykazywać wzrost liczby zachorowań – i to szacuje się, że będzie on oscylował w okolicy nawet 40%.

 

Najbardziej wrażliwe stawy

Choroby zwyrodnieniowe stawów to coraz powszechniej występujące jednostki chorobowe diagnozowane już nie tylko w populacji osób starszych, ale także we wzrastającej grupie osób młodych. Do najczęściej diagnozowanych tego typu chorób należą gonartroza (zwyrodnienie stawów kolanowych) oraz koksartroza czyli zwyrodnienie stawów biodrowych.

 

Niebezpieczeństwo związane z chorobami zwyrodnieniowymi stawów wynika przede wszystkim z bardzo podstępnego przebiegu choroby. Zazwyczaj, zarówno w przypadku koksartrozy, jak i gonartrozy, w początkowym stadium schorzenia te w zasadzie nie dają powodów do niepokoju. Następnym etapem jest powolne nasilanie się objawów, do których należą: ból stawów, sztywność stawów, trzaski i zgrzytania podczas wykonywania ruchów, nadmierne ukrwienie i obrzęk, ograniczenie ruchomości stawów, a z czasem nawet pełne ich unieruchomienie.

 

Sposobem na skuteczne leczenie hamujące rozwój wymienionych chorób jest przede wszystkim wczesne ich zdiagnozowanie. W obu przypadkach warto badać stawy systematycznie – nawet jeśli nie odczuwa się charakterystycznych dla wyżej wymienionych chorób objawów. Bardzo wiarygodna w tej materii jest diagnostyka obrazowa wykonywana przy pomocy aparatury ultrasonograficznej. USG bioder (http://www.gabinetusg.com.pl/oferta-usg-doroslych/usg-stawu-biodrowego-biodra) czy usg kolana pomoże wskazać wczesne zmiany zwyrodnieniowe.

 

Bezwzględnie badania te obowiązkowo należy wykonać w przypadku występowania ostrych lub przewlekłych bólów pojawiających się w okolicy biodra czy kolana.

 

Inne stawy

Biodra i kolana to nie jedyne stawy, które ulegają zwyrodnieniu. Wiele osób cierpi na bóle w okolicach stawu barkowego, skokowego, łokcia czy nadgarstka. Także w tych wypadkach badania ultrasonograficzne będą podstawą do zdiagnozowania chorób zwyrodnieniowych oraz wprowadzenia leczenia, które pomoże ograniczyć ból związany z wykorzystywaniem stawów, zwiększy ich ruchomość oraz sprawi, że będzie można dłużej się cieszyć życiem.

 

Ultrasonografię najlepiej wykonywać w dobrym i sprawdzonym gabinecie – na przykład w przychodni w Warszawie położonej przy Białobrzeskiej. Odpowiednia – fachowa i pomocna obsługa sprawi, że badanie nie będzie uciążliwe, a właściwy opis lekarza ortopedy oraz skuteczne leczenie pomogą szybko zminimalizować dokuczliwe objawy choroby.

 

USG bioder u niemowląt

O znaczeniu badań usg stawów zdecydowanie świadczy fakt, iż w Polsce jednym z pierwszych badań, któremu poddawane są wszystkie dzieci, jest usg stawów biodrowych u niemowląt. Badanie to wykonywane jest w celu szybkiego rozpoznania wrodzonej dysplazji stawów biodrowych oraz pozwala jednocześnie określić stopień nasilenia wady.

 

Dysplazja stawów biodrowych polega na niedorozwoju  i wzajemnym nieprzystosowaniu panewki i końca kości udowej. Badanie to powinno być wykonane jak najwcześniej  – najlepiej w pierwszym miesiącu życia. Wczesne wykrycie wady pozwala na wprowadzenie szybkiej kuracji i całkowite wyleczenie prawie we wszystkich przypadkach.

 

Szczególnie w przypadku badań maleńkich pacjentów ważne jest z jednej strony prawidłowe wykonanie badania, a z drugiej strony właściwa i empatyczna postawa personelu medycznego wykonującego diagnostykę. Taką opiekę zapewnia między innymi Prywatna Przychodnia Lekarska w Warszawie przy Białobrzeskiej (www.gabinetusg.com.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *