Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Podstawowe informacje o fizjoterapii

Fizjoterapia to stale rozwijająca się dziedzina medycyny. Jest ściśle związana z rehabilitacją, ale wcale się do niej nie ogranicza. Celem fizjoterapii jest usunięcie procesów chorobowych, zapobieganie postępowi choroby, a także usuwanie dolegliwości i przywracanie zdrowia. I choć zapewnia sporą skuteczność, np. przywracając pacjentom sprawność fizyczną lub likwidując przewlekły ból, to nadal jest to dziedzina, o której w powszechnej świadomości społeczeństwa mało wiadomo. Tymczasem to właśnie dzięki fizjoterapii wiele osób mogłoby znacznie podnieść komfort życia.

Stosowali ją już greccy i rzymscy lekarze, w tym Hipokrates i Galen, choć daleko temu było do dzisiejszych metod. Rozwój nowoczesnej fizjoterapii przypada tak naprawdę na okres końca XIX wieku, co było m.in. efektem postępu w ortopedii. Krótko po I Wojnie Światowej była stosowana już dość powszechnie.

Fizjoterapia zwalcza ból, pomaga w stanach zapalnych i obrzękach, usprawnia mechanizmy regulacyjne układu krążenia, oddechowego, przemianę materii, termoregulację i ukrwienie skóry. Celem fizjoterapii jest zapobieganie postępowi i nawrotom choroby, usuwanie różnych dolegliwości i przywracanie sprawności fizycznej. Nie ogranicza się jednak do ludzi chorych ? fizjoterapeuta zajmuje się także usprawnianiem zdrowych! Fizjoterapia zajmuje się bowiem leczeniem osób w każdym wieku, które z jakiegoś powodu mają ograniczoną motorykę i funkcje ruchowe.

Fizjoterapia często pomaga w sytuacjach, w których wizyta u lekarza kończy się rozczarowaniem. Uraz kolana na USG może nie wykazać odstępstw od normy ? dopiero wizyta u fizjoterapeuty może rozwiązać problem. Co ważne, wizyta u dobrego fizjoterapeuty pomoże zrozumieć własne ciało ? specjalista wytłumaczy nam jak on działa, z czym mamy problem i jak sobie z nim poradzić. Być może w przypadku typowych pacjentów nie są to istotne kwestie. Jednakże dla osób aktywnych, sportowców, zarówno profesjonalnych, jak i amatorów, wiedza i pomoc fizjoterapeuty mogą być niezbędne, a na pewno będą przydatne. I przede wszystkim ? specjalista zadba o to, aby pacjent nie zrobił sobie krzywdy lub marnował czas, źle wykonując dane ćwiczenie.

Istnieją różne metody terapii. Oferta jest bardzo szeroka. Fizjoterapia zajmuje się np. rehabilitacją neurologiczną, ortopedyczną. Wykorzystywana jest w szpitalach, hospicjach, szkołach, klinikach rehabilitacyjnych, ale i w klubach fitness czy ośrodkach sportowych. Często stosowanymi metodami przez nią są kinesiotaping, kinezyterapia, fizykoterapia, drenaż limfatyczny, masaż głęboki, ale stosuje też ćwiczenia korekcyjne i ruchowe. Fizjoterapia to szeroka dziedzina, którą łatwo można dostosować do szczególnych uwarunkowań pacjenta. Do każdego podchodzi indywidualnie, bazując na historii i badaniu fizycznym danej osoby i oferując indywidualny tryb leczenia.

Artykuł przygotowany przez Biomar – Gabinet Fizjoterapii i Medycyny naturalnej: http://gabinetbiomar.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *