Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Podstawowe witaminy i minerały w czasie ciąży

Dieta kobiety w ciąży nawet ta najbardziej urozmaicona wymaga dodatkowej dawki witamin. Szczególnie w tym czasie zalecany jest kwas foliowy. Zmniejsza on ryzyko poronień i zapobiega przedwczesnym porodom.

Następnym takim pierwiastkiem jest żelazo. Jego rezerwy mogą się znacznie osłabić w zaawansowanej ciąży. Brak żelaza powoduje osłabienie przenoszenia tlenu we krwi co doprowadza do niedotlenienia organizmu. Oznacza to że zostaje osłabiony organizm matki co może być powodem poronienia lub wad wrodzonych dziecka.
 
Dzieci kobiet z anemią mają niedowagę urodzeniową i mogą również przez okres jednego roku od urodzenia mieć niedokrwistość.
 
Na szczególną uwagę zasługuje również wapń. Jest niezbędny do budowania układu kostnego i nerwowego płodu . Niedobór tego pierwiastka w organizmie matki może powodować u niej skurcze mięśni i pogłębiającą się próchnicę. Odwapnienie kości może być również następstwem braku wapnia. Dzieci matek z niedoborem tego pierwiastka mogą urodzić się słabsze i grozi im skłonność do deformacji kości. Słabe zęby w przyszłości są właśnie następstwem niedoboru wapnia matki ciężarnej.
 

Preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży są zazwyczaj dość drogie (ponad 20 zł za opakowanie), dlatego niektórym przyszłym mamom dobrym rozwiązaniem wydaje się zakup tańszego zestawu minerałów i witamin, na którym nie ma wyraźnego wskazania dla ciężarnych, ale cena jest bardziej przyjazna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *