Artykuły medyczne

Pomoce łazienkowe dla osób starszych

Wyposażenie łazienki seniora należy dostosować do jego potrzeb i ograniczeń. W pomieszczeniu powinny znaleźć się sprzęty i akcesoria, które są łatwe w korzystaniu, stabilne i niezawodne. Podpowiadamy, co warto wybrać, by łazienka osoby starszej stała się bezpieczna i przyjazna.  

Specjalistyczne akcesoria łazienkowe dla osób starszych – dlaczego warto z nich korzystać?

Wraz z wiekiem dochodzi do znacznego upośledzenia zdolności mobilnych i manualnych. Często problemy ze sprawnym funkcjonowaniem potęgują różnego typu dolegliwości i choroby typowe dla osób w podeszłym wieku. Wpływa to nie tylko na ograniczenie samodzielności, ale także zagraża bezpieczeństwu seniora, który w stopniu szczególnym narażony jest na groźne w skutkach wypadki. Niestety, przestrzenią, w której dochodzi do nich najczęściej jest własne mieszkanie, a zwłaszcza łazienka – wilgotne, śliskie powierzchnie utrudniają zachowanie równowagi, a niewielki metraż staje się dodatkowym wyzwaniem. Sprawdź produkty dostępne w ofercie: https://esklep.brandvital.eu/produkty/sprzet-i-srodki-pomocnicze/asortyment-toaletowy/pomoce-lazienkowe,2,352

Ze względu na zaburzoną pracę układu ruchu problemem bywa również wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych, a nawet – o czym mówi się dość rzadko – bezpieczne załatwianie potrzeb fizjologicznych. 

Z pomocą przychodzą specjalistyczne pomoce łazienkowe. Do dyspozycji mamy szereg akcesoriów, których wykorzystanie może znacznie poprawić bezpieczeństwo seniora oraz jego komfort w najbardziej intymnych sytuacjach. Na jakie rozwiązania warto postawić, by łazienka osoby starszej była bardziej przyjazna i funkcjonalna, a jednocześnie, by nie musieć dokonywać kosztownych prac remontowych? 

Uchwyty łazienkowe 

Uchwyty do łazienki to bezsprzecznie jeden z najważniejszych elementów, o jakie trzeba uzupełnić wyposażenie tego pomieszczenia, jeśli korzysta z niego osoba starsza. Należy zamontować je w strefie kąpielowej oraz przy toalecie, czyli w miejscach, w których istnieje największe ryzyko zachwiania równowagi i upadku. Uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych i starszych powinny mieć karbowaną powierzchnię stabilizującą. Przy zakupie trzeba także sprawdzić ich maksymalne obciążenie. Do dyspozycji mamy poręcze plastikowe oraz te wykonane ze stali węglowej lub nierdzewnej. Ze względu na większą stabilność chętniej wybierane są te ostatnie. Pamiętajmy, że aby poręcze należycie spełniamy swoje zadanie, powinny zostać fachowo zamocowane. 

Stołek prysznicowy 

Po stołek, czy też taboret prysznicowy, warto sięgnąć, kiedy nie mamy możliwości, by w kabinie zamontować siedzisko na stałe. Stołki prysznicowe wykonuje się najczęściej z łatwych w utrzymaniu czystości materiałów odpornych na działanie wody, np. ze wspomnianej stali węglowej. Konstrukcje są lekkie i poręczne, dzięki czemu senior samodzielnie może wstawić siedzisko do brodzika. Stołek wyposażony w nóżki zakończone antypoślizgowymi nakładkami nie zmienia swojej pozycji względem podłoża i nie rysuje powierzchni. Zmniejsza to także ryzyko wywrócenia. Warto postawić na model z obrotowym siedziskiem z odpowiednią siłą obrotu zapobiegającą mimowolnemu przekręcaniu się oraz z regulowaną wysokością. 

Ławeczka do wanny 

Posiadaczom wanny warto polecić specjalną ławeczkę, najlepiej w wersji obrotowej. Taka ławka kąpielowa zbudowana jest z zaopatrzonego w oparcie siedziska umocowanego na obrotowej podstawie oraz ramy z klinami rozporowymi, dzięki którym można stabilnie ją umocować. Najlepiej zaopatrzyć się w model w uchwytami bocznymi ułatwiającymi samodzielne wstawanie i siadanie. Dzięki zamontowaniu ławki do wanny senior nie musi zażywać kąpieli w pozycji leżącej, znacznie łatwiejsze staje się zatem wchodzenie i wychodzenie z wanny. Zwiększa to jego bezpieczeństwo i niezależność. Sprzęt jest przydatny także wtedy, gdy istnieje konieczność zaangażowania w kąpiel osobę trzecią – asekuracja pacjenta staje się dla opiekuna o wiele łatwiejsza. 

Tańszą alternatywą dla ławeczki jest półka wannowa, która – choć jest równie stabilna jak krzesło – nie posiada oparcia, zatem korzystanie z niej może być mniej wygodne. 

Nasadka na sedes 

Standardowe toalety są zazwyczaj zamontowane dość nisko, co jest szczególnie problematyczne dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa czy stawów, zwłaszcza biodrowych i kolanowych. Nakładka na toaletę podwyższa muszlę klozetową, co ułatwia siadanie i wstawanie. Powinna ona zostać dobrana w taki sposób, by równomiernie przylegała do muszli i posiadała stabilne mocowanie, uniemożliwiające przesuwanie. Ważne jest również zastosowane tworzywo – powinno być ono dostosowane do kontaktu ze skórą (hipoalergiczne) oraz łatwe w utrzymaniu czystości. 

W pomoce łazienkowe dla osób starszych najlepiej zaopatrzyć się w sprawdzonym sklepie medycznym oferującym atestowane produkty medyczne. Pamiętajmy, że wybrane akcesoria mają przede wszystkim zwiększać bezpieczeństwo seniora, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Zwłaszcza, że ceny produktów tego typu nie są wygórowane. 

undefined

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *