Ciąża

Co pomoże na ból pleców w czasie ciąży? Poznaj skuteczne metody

Ból pleców jest jedną z najczęstszych dolegliwości w czasie ciąży. Chociaż jego nasilenie jest różne, zawsze jest powodem dyskomfortu. Warto więc poznać skuteczne metody, które pozwolą wyeliminować albo przynajmniej złagodzić ból. Sprawdź, co możesz zrobić.

Rosnący brzuch,  powiększające się piersi oraz macica to czynniki, które odpowiadają za zmianę usytuowania środka ciężkości ciała. Skutkuje to powstawaniem zmian w kręgosłupie – dochodzi do nasilenia krzywizny lędźwiowo-krzyżowej (lordozy) oraz przygięcia szyi. Ponadto zwiększa się napięcie więzadeł i mięśni w środkowym oraz dolnym odcinku pleców. Pojawiają się dolegliwości bólowe – szczególnie u kobiet w zaawansowanej ciąży.

Ważna prawidłowa postawa ciała

Dolegliwościom bólowym ze strony kręgosłupa można zapobiec, pamiętając o zachowaniu prawidłowej postawy ciała. Chociaż może to być trudne, warto unikać wypychania brzucha do przodu i wyginania pleców w dolnej części. Staraj się przy tym unikać zbyt długiego przebywania w pozycji stojącej.

Pamiętaj również, aby siadać przede wszystkim na krzesłach czy kanapach z wysokim oparciem. Jeżeli natomiast chcesz coś podnieść z podłogi, najpierw kucnij.

Bądź aktywna fizycznie

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie warto rezygnować z aktywności fizycznej. Ruch jest dobry na wszystko – skutecznie zapobiega bólom kręgosłupa lub pozwala je zminimalizować.

Rodzaj wysiłku nie ma tutaj większego znaczenia, aczkolwiek łagodząco na plecy działa przede wszystkim pływanie. Jeżeli jednak pobyt w basenie nie jest dla Ciebie przyjemny, możesz po prostu spacerować lub ćwiczyć w każdy inny sposób (najlepiej po wcześniejszej konsultacji z ginekologiem).

Pamiętaj o odpoczynku

W czasie ciąży musisz znaleźć czas dla siebie, aby wypoczywać. W ten sposób nie tylko relaksujesz się, ale i dajesz wytchnienie kręgosłupowi.

Jeżeli dokucza Ci ból pleców w ciąży, musisz zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniej pozycji podczas odpoczynku. Najlepiej sprawdza się między innymi:

  • leżenie z uniesionymi nogami
  • opieranie klatki piersiowej na poduszkach w pozycji klęku.

Pomocny masaż

Gdy ból pleców daje się we znaki, skorzystaj z dobroczynnego działania masażu. Warto jednak oddać się w ręce profesjonalnego masażysty, który ma uprawnienia oraz doświadczenie w wykonywaniu masażu kobietom ciężarnym.

Ból pleców w ciąży – kiedy powinien zaniepokoić?

Chociaż ból pleców w ciąży jest typową przypadłością, nie można go bagatelizować. Jeżeli dolegliwości uniemożliwiają swobodne poruszanie się lub mają charakter silnego bólu promieniującego do nóg, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *