Artykuły zdrowie,  Poradniki

Jak postępować podczas defibrylacji serca?

defibrylator2Defibrylacja wykonana w ciągu 3 minut od utraty przytomności gwarantuje  szansę na przeżycie w aż 75% przypadkach. Dostęp do profesjonalnego sprzętu medycznego jest dzisiaj znacznie ułatwiony. Defibrylatory znajdują się w wielu miejscach publicznych w celu ułatwienia reanimacji poszkodowanego. Znajomość zasad jego wykorzystania może w wielu sytuacjach uratować życie niejednej osobie.

Defibrylacja krok po kroku

 

Wykorzystując defibrylatory AED, należy w pierwszej kolejności włączyć urządzenie. Pamiętać należy również o tym, że zanim zastosujemy urządzenie, powinno się przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową. Następnie, podłączamy kable i naklejamy elektrody (jak odpowiednio umieścić elektrody na klatce piersiowej poszkodowanej, przeczytasz w dalszej części artykułu). Urządzenie zacznie wydawać komendy głosowe, których celem jest przeprowadzenie prawidłowej defibrylacji.

 

Odpowiednie ułożenie elektrod

 

Wszystkie defibrylatory wyposażone zostały w dwie elektrody, które należy przyłożyć do klatki piersiowej poszkodowanego w celu wykonania prawidłowej defibrylacji. Pomiędzy nimi należy zachować odpowiednią przestrzeń, w której znajduje się okolica serca, jaka jest objęta migotaniem komory. Elektrody przykładamy do przedniej powierzchni klatki piersiowej w taki sposób, aby oś długa znalazła się równoległe do osi długiej ciała. Prawa elektroda to elektroda mostkowa, którą przykładamy do po prawej stronie mostka, poniżej obojczyka. Lewa elektroda jest elektrodą koniuszkową i należy ją umieścić w V przestrzeni międzyżebrowej w linii pachowej środkowej. Zdarza się jednak, że ułożenie elektrod jest inne, jak np. po prawej i lewej stronie klatki piersiowej w linii środkowopachowej czy też w okolicy przedsercowej i pleców poniżej lewej łopatki. Większą skutecznością wykazują się defibrylatory dwufazowe. Z tego powodu defibrylatory jednofazowe nie są już produkowane, jednak nadal są używane. .

 

Defibrylatory stosujemy w przypadkach wystąpienia migotania komór oraz częstoskurczu komorowego bez tętna.

Materiał opracowany we współpracy z philips.pl/healthcare

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *