Artykuły Kobieta Mężczyzna

Powikłania po przeszczepie szpiku – dowiedz się więcej

Przeszczepienie szpiku kostnego to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia chorób nowotworowych układu krwionośnego. Dowiedz się więcej o tym rozwiązaniu oraz poznaj ewentualne powikłania.

Powikłania po przeszczepie szpiku (wczesny okres)
Po przeszczepieniu krwiotwórczych komórek macierzystych biorca jest pod stałą obserwacją, do momentu „uaktywnienia” się jego układu immunologicznego. Pierwsze 100 dni po przeszczepieniu nazywane są wczesnym okresem – podczas niego często występują różnego rodzaju dolegliwości związane z wadliwym „działaniem” układu immunologicznego oraz stosunkowo wysoką toksycznością wynikająca z leczenia. To moment, w którym prawie każdy pacjent odczuwa dolegliwości (jednak w zależności od wielu czynników mogą być one mniej lub bardziej nasilające się) – przykłady wczesnych powikłań to m.in.:
– różnego rodzaju trudności w jedzeniu (w tym brak apetytu),
– utrata włosów,
– częste nudności i wymioty,
– ogólne osłabienie organizmu,
– duża podatność na infekcje (grzybiczne, wirusowe oraz bakteryjne),
– uszkodzenie wątroby (może dość nawet do wystąpienia żółtaczki oraz wodobrzusza),
– obrzęk lub zapalenie płuc,
– choroba przeszczep przeciw gospodarz (od I do IV stopnia),
– choroby dodatkowe (m.in. cukrzyca, niewydolność nerek oraz nadciśnienie).

Szczegółowe informacje związanie z tematami takimi jak m.in. powikłania po przeszczepie szpiku znajdziesz w artykule https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza/najczestsze-powiklania-u-pacjentow-po-przeszczepieniu.

Przeszczepy allogeniczne
Jest to jeden z dwóch rodzajów przeczepienia szpiku kostnego, który polega na przeszczepie krwiotwórczych komórek macierzystych biorcy od innego dawcy. Ze względu na skomplikowany zabieg istnieje zagrożenie różnego rodzaju powikłaniami. Takim przykładem może być GvHD, czyli choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi (w dwóch postaciach – ostrej i przewlekłej). Tylko 5% przeszczepień kończy się niepowodzeniem – przeprowadza się wtedy kolejny zabieg.


Powikłania po przeszczepie autologicznym
W przypadku, gdy biorca jest jednocześnie dawcą mogą także wystąpić różnego rodzaju powikłania. Jest to bezpieczniejsza wersja od przeszczepu allogenicznego, ale mogą po nim wystąpić takie komplikacje jak:
– zakażenia bakteryjne (czasem grzybiczne i wirusowe),
– brak apetytu,
– wymioty i nudności,
– czasem anemia (niedokrwistość).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *