
Poznaj zasady pracy przy biurku
Wady postawy i schorzenia kręgosłupa prędzej czy później dopadną każdego. Ciągłe nadwyrężanie kręgosłupa przez nieprawidłową pozycję ciała skutkuje przede wszystkim utratą komfortu swobodnego poruszania się.
Dolegliwości kręgosłupa związane są z jego obciążeniem. Nieważne czy siedzimy czy leżymy. W każdej pozycji można narazić swój kręgosłup na ból i różne inne przypadłości, które niestety z biegiem lat mogą się pogłębiać. Dlatego niezwykle istotne jest by w porę zadbać o prawidłową postawę ciała. Musisz wiedzieć w jaki sposób możesz oddziaływać na swoją sylwetkę w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Jeśli uczestniczysz w szkoleniach BHP koniecznie zwracaj uwagę na tego typu informację. Osoby dbające o zasady bhp lub prowadzące szkolenia BHP Kraków, tak jak firma Grupa Jezierski Tomasz Jezierski zawsze o tym wspominają. Szczegółowe informacje o szkoleniach BHP w zakładce szkolenia BHP Kraków
Pozycja siedząca przy biurku wydaje się być jedną z bezpieczniejszych zaraz po leżącej. Jest to złudne przekonanie. Trzeba mieć na uwadze, że faktyczne odciążenie kręgosłupa następuje tylko w sytuacji prawidłowego stanowiska pracy. Nie wystarczy tak po prostu oprzeć rąk lub w dowolnej pozycji trzymać nóg, jak to zwykle się dzieje. Prawidłowa postawa sprowadza się do utrzymania poszczególnych części szkieletu zgodnie z ich naturalnym dopasowaniem, bez żadnego nacisku, ocierania lub nakładania.
10 zasad prawidłowej postawy przy biurku.
- Dobierz wysokość fotela i biurka.
- Ustaw oparcie i podłokietniki. Oparcie fotela powinno posiadać naturalne wygięcie zgodne z układem kręgosłupa.
- Ustaw położenie klawiatury. Powinna być ułożona tak, aby nadgarstek tworzył z przedramieniem linię prostą.
- Ustaw monitor. Powinien znajdować się od oczu w odległości 40-75 cm.
- Nie wykrzywiaj się.
- Miej wyprostowane plecy.
- Łokcie trzymaj blisko siebie lub oprzyj na oparciach.
- Nogi w kolanach utrzymuj pod kątem prostym.
- Stopy ułóż płasko na podłoże lub na podnóżku.
- Podczas długiej pracy przy biurku rób przerwy na gimnastykę lub mały spacer choćby po pokoju.
Pracodawcy nie w każdej firmie dbają o właściwe meble i ich ergonomiczny kształt. Dlatego podstawową zasadą jest samoświadomość. Nawet jeśli nie ma najlepszych warunków do pracy w pozycji siedzącej, a krzesło i stół dalece odbiega od porządnych właściwości – sam zadbaj o swoje zdrowie. Najbardziej uniwersalna zasada to wyprostowana pozycja ciała. Czy stoisz czy siedzisz, nieważne wyprostowane plecy powinny być nawykiem. Wówczas niezależnie od okoliczności i otoczenia zawsze wykonasz minimum dla swojego kręgosłupa.


2 komentarze
Pingback:
Dorota
Moim najlepszym sposobem na pracę przy biurku jest siedzenie w pozycji wyprostowanej. Odkąd pilnuje się z tym, nie mam już bólu pleców.