Artykuły dziecko,  Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie,  Nowości medyczne,  Wiadomości medyczne

Pozycja społeczna a stan zdrowia dzieci

 

Pozycja społeczno- ekonomiczna ma ogromny wpływ na stan zdrowia a także długość życia ludzi. Określa się, iż jednym z głównych czynników kształtujących ową pozycję są zawód, wykształcenie a także zarobki. Czynniki te są ze sobą bezpośrednio powiązane i mają duży wpływ na styl życia społeczeństwa.
Wykształcenie ma ogromne znaczenie na podejmowanie decyzji w zakresie zdrowia, zaś dzięki pozycji zawodowej można dowiedzieć się jakie ryzyko niesie za sobą wykonywana praca. Zarobki wpływają na dostęp do opieki medycznej oraz na poziom tej opieki.
Coraz więcej osób w Polsce dotyka fala bezrobocia. Ludzie zmuszeni są do podejmowania pracy “na czarno “co może mieć ogromny wpływ na zdrowie. Osoby nieposiadające ubezpieczenia skazane są do korzystania z opieki zdrowotnej prywatnie. Jednak większość osób po prostu rezygnuje z opieki medycznej,gdyż nie stać ich na płacenie dużych kwot pieniężnych za wizytę. Niekorzystna sytuacja na rynku pracy może powodować powstawanie różnych chorób takich jak np. Nerwice, depresja czy też prowadzić do różnego rodzaju uzależnień.
Nie można również zapominać o tym, iż przez bezrobocie rodziców dotyka również dzieci. Często są one niedożywione, znacznie spada masa ich ciała. Mają one również ogromne problemy z utrzymaniem odpowiedniej higieny osobistej. Rodzicom brakuje pieniędzy na ubrania dla swoich dzieci, dlatego ich ciuchy są niedostosowane do pory roku, a buty zwykle za małe.

Sytuacja społeczno-ekonomiczna rodziców ma również ogromny wpływ na dzieci.
Dzieci, których rodzice posiadają wykształcenie wyższe, mają dobrą pozycję zawodową oraz zarabiają więcej pieniędzy cechuje najczęściej to, iż są wyższe i cięższe od swoich rówieśników, gdyż ich dieta jest często urozmaicona.
Sytuacja ekonomiczno-społeczna ma również wpływ na rozwój dzieci. Osoby wychowywane w rodzinach o lepszej sytuacji materialnej mają większe możliwości korzystania z takich środków jak komputer, książki czy różnego rodzaju zabawki, które sprzyjają rozwojowi intelektualnemu.
Dzieci z rodzin biedniejszych są bardziej zaradne, a także potrafią pogodzić się z trudnymi sytuacjami życia codziennego. Jednakże u takich dzieci pojawiać się może zazdrość, która może wpływać negatywnie na stosunki z rodzicami czy z rodzeństwem.
Sytuacja, jaka panuje w obecnych czasach w kraju sprawia, iż znacznie obniżają się standardy życia ludności. Trudna sytuacja ekonomiczna nie sprzyja rozprzestrzenianiu się zdrowego stylu życia, który ma kluczowy wpływ na długość życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *