Artykuły medyczne

Jak prać, suszyć i prasować odzież medyczną – praktyczne wskazówki

Pracownicy branży medycznej są szczególnie narażeni na kontakt z bakteriami i wirusami, które gromadzą się nie tylko na skórze, ale także na ubraniach. Uniform medyczny jest wizytówką pracownika medycznego, dlatego powinien być zawsze nieskazitelnie czysty. Ważne jest to, aby go odpowiednio prać, suszyć i prasować. W tym artykule prześledzimy kolejne etapy dbania o odzież medyczną damską i męską oraz pokażemy, jak pozbyć się najbardziej uciążliwych plam, by zawsze wyglądać profesjonalnie w pracy.

Jak prać odzież medyczną?

Utrzymanie w czystości damskiej i męskiej odzieży medycznej to prawdziwe wyzwanie, ponieważ oprócz prania, materiał wymaga także skutecznej dezynfekcji. Praktyczne wskazówki dotyczące prania odzieży medycznej znajdziesz poniżej.

pranie-odziezy-medycznej

1.Pozbądź się pasków oraz innych dodatków, które mogą przeszkadzać w trakcie prania.

2.Oddziel odzież medyczną od elementów odzieży, które zakładasz na co dzień. W ten sposób ograniczysz rozprzestrzenianie się zarazków.

3.Posegreguj ubrania według kolorów. Ubrania białe pierz zawsze osobno.

4.Sprawdź informacje zapisane na metce (rodzaj tkaniny, zalecana temperatura prania, środki, które można wykorzystać podczas prania).

5.Ustaw temperaturę prania na najwyższą możliwą dla danego materiału. Brytyjski Departament Zdrowia podaje, że pranie ubrania przez 10 minut w temperaturze powyżej 60°C umożliwi pozbycie się praktycznie wszystkich mikroorganizmów z tkaniny.

6.Sprawdź zawartość kieszeni, zapnij zamki oraz rzepy.

7.Ubrania wykonane z delikatnych materiałów włóż do specjalnej siatki lub zwykłej poszewki. Dzięki temu unikniesz ryzyka uszkodzenia materiału.

8.Używaj do prania specjalnych środków piorąco-dezynfekujących.

9.Przed pierwszym praniem uniformu medycznego namocz go w zimnej wodzie wymieszanej z octem. Dzięki temu unikniesz blaknięcia materiału.

10.Jeśli pierzesz ubrania w różnych kolorach, to dodaj do płukania ocet lub włóż do bębna specjalną chusteczkę, która wyłapuje kolory.

Jak suszyć odzież medyczną?

Energicznie wstrząśnij odzieżą przed powieszeniem. W ten sposób rozprostujesz największe zagniecenia materiału i ułatwisz sobie późniejsze prasowanie.

Susz pranie na zewnątrz. Dzięki temu pozbędziesz się bakterii, a Twoje pranie będzie ładnie pachniało.

 Ubrania w ciemnym kolorze odwróć na lewą stronę. Unikniesz blaknięcia materiału na słońcu.

Jeśli zauważysz na ubraniach plamy, które nie zostały usunięte w czasie prania, to od razu przystąp do ich wywabiania.

Jak prasować odzież medyczną?

Prasowanie to nie tylko sposób na to, by uniformy medyczne wyglądały czysto i schludnie, ale także na pozbycie się ewentualnych bakterii, które jeszcze pozostały na tkaninie. I właśnie dlatego warto prasować ubrania, nawet jeśli tkanina nie jest wygnieciona.

Proste wskazówki dotyczące prasowania:

  • prasuj odzież, gdy jest jeszcze lekko wilgotna;
  • ubrania, na których znajduje się haft lub nadruk odwróć na lewą stronę;
  • delikatne elementy odzieży prasuj przez wilgotną ściereczkę;
  • oczyść stopę żelazka przed każdym prasowaniem;
  • pamiętaj o regularnym odkamienianiu żelazka.

Jak pozbyć się uporczywych plam?

Odzież pracowników medycznych ze względu na specyfikę pracy jest szczególnie narażona na różnego typu zabrudzenia. Dotyczy to nie tylko chirurgów na sali operacyjnej, ale także lekarzy pierwszego kontaktu czy pracowników szpitalnej stołówki. Warto wykorzystać sprawdzone sposoby na to, by się ich pozbyć. Pamiętaj o tym, że najlepiej usuwać świeże plamy.

sprytne-triki-odziez-medyczna

Czysta odzież medyczna wizytówką w pracy

Jeśli chcesz cieszyć się dobrym wyglądem ubrań medycznych przez długi czas, to pamiętaj o wspomnianych zasadach prania, suszenia i prasowania. Plamy z kawy, herbaty, atramentu i inne zabrudzenia staraj się usuwać najszybciej jak to możliwe. Stosując dobre praktyki związane z dbałością o odzież medyczną zyskasz w pracy miano osoby profesjonalnej w każdym calu.

Jeśli szukasz odzieży damskiej lub męskiej to postaw na artykuły znanych firm, które wykorzystują do produkcji ubrań najlepsze gatunkowo materiały. Zapoznaj się ze stylowymi propozycjami takich znanych marek jak Maevn, Sunrise Uniforms czy Vena, dostępnymi na stronie: https://www.uniformshop.pl/odziez-medyczna-12.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *