Artykuły medyczne

Praca przed komputerem – ćwiczenia biurowe

Podczas 8-godzinnej pracy przed ekranem komputera, oczy wykonują około 30 000 ruchów! Niestety, akurat ten rodzaj gimnastyki nie wpływa korzystnie stan naszego zdrowia. Wręcz przeciwnie, stanowi duże obciążenie dla mięśni oczu i może prowadzić do poważnych konsekwencji natury medycznej.

Wielogodzinna praca przed monitorem komputera nie tylko obciąża kręgosłup ale również negatywnie wpływa na stan narządu wzorku. Najnowsze wyniki badań pokazują, że ponad 80% zatrudnionych w biurach skarży się na rozmaite dolegliwości związane z funkcjonowaniem oczu. Najbardziej uporczywe to pieczenie, swędzenie, ból czy zaczerwienienie spojówek. Wskutek długotrwałego wpatrywania się w monitor komputera dochodzi do zmniejszenia częstotliwości mrugania oczu, co prowadzi z kolei do tzw. syndromu Sicca, czyli rzadszego nawilżania oczu. W kolejnych stadiach objawia się on wysychaniem rogówki, a nawet stopniową utratą wzroku. Aby zapobiec temu i innym zagrożeniom dla zdrowia oczu, trzeba zadbać przede wszystkim o odpowiednią higienę pracy. Statystyki alarmują, że zaledwie 1 % stanowisk pracy w polskich biurach spełnia wymogi ergonomii, a więc także realne potrzeby pracowników. Niezwykle istotny jest sposób umiejscowienia monitora, który powinien znajdować się co najmniej 50 cm od użytkownika, w przypadku starszych modeli zaleca się też zastosowanie odpowiednich filtrów. Monitor najlepiej ustawić bokiem do okna, dbając aby nie odbijało się w nim światło naturalne ani sztuczne. Trzeba się też zatroszczyć o czystość ekranu bowiem zbierające się na nim pyłki kurzu w połączeniu z polaryzacją napięcia elektrostatycznego, mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Kolejnym elementem profilaktyki chorób wzroku jest… stosowanie specjalnych uchwytów na dokumenty! W dużym stopniu ograniczają one męczące ruchy oczu, pozwalając na odczytanie tekstu bez ciągłego spoglądania w dół. Naukowcy udowodnili też, jak szkodliwe jest nieustanne wpatrywanie się w ekran monitora. Należy systematycznie stosować kilkuminutowe przerwy, koncentrując wzrok na jakimś oddalonym obiekcie. Ponadto, w ochronie narządu wzroku pomagają specjalistyczne preparaty, zawierające zestaw witamin i minerałów oraz takie składniki jak luteina czy zeaksantyna.

– Codzienną pielegnację oczu wspomagają odpowiednio zbilansowane zestawy najważniejszych dla oka składników odżywczych. Preparaty tego typu, jak np. suplement diety Klarin Perfekt, zostały stworzone z myślą o osobach, które ze względu na codzienną pracę przy komputerze, są szczególnie narażone na przemęczenie wzroku – mówi Maciej Michalak, ekspert z firmy Farmapol.

W praktyce trudno jest ograniczyć czas spędzany dziennie przed ekranem komputera czy telewizora, ponieważ często stanowią one podstawowe narzędzie pracy czy źródło rozrywki. Stosując się jednak do powyższych wskazówek, można w łatwy sposób zniwelować uciążliwe dolegliwości a nawet obniżyć ryzyko wystąpienia chorób narządu wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *