Nowości medyczne

Prawidłowe mierzenie ciśnienia

Ciśnienie krwi to inaczej nacisk, jaki wywiera krew na ściany naczyń krwionośnych. Nieprawidłowe ciśnienie może świadczyć o wielu poważnych chorobach zachodzących w organizmie, m.in. zaburzeniach pracy tarczycy i nadnerczy, chorobach nerek i zaburzeniach pracy serca. Regularne badanie ciśnienia krwi może przedłużyć życie pacjenta i uchronić go przed zawałem serca lub wylewem.

Prawidłowe ciśnienie krwi

Za wzorcowe ciśnienie krwi uznaje się takie, którego wartość nie przekracza 120/80 mmHg. Drobne nadwyżki lub wartości niższe są dopuszczalne, ale lekarz może skierować na dalsze badania. Za niebezpieczne dla zdrowia uznaje się takie ciśnienie, którego wartość przekracza 140/90 mmHg. Wówczas mówi się już o nadciśnieniu.

Nadciśnienie można podzielić na pierwotne i wtórne. Pierwotne dotyczy osób, które odziedziczyły wraz z genami wyższe ciśnienie. Nadciśnienie pierwotne obejmuje także pacjentów z niewłaściwą dietą lub przyjmujących leki, które mogą mieć wpływ na ciśnienie krwi, np. antykoncepcja hormonalna. Nadciśnienie wtórne dotyczy osób ze stwierdzonymi chorobami narządów (nerki, serce, tarczyca) oraz ze wszelkimi zaburzeniami układu nerwowego.

Mierzenie ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi można kontrolować na kilka sposobów. Badanie ciśnienia jest nieinwazyjne, dlatego pacjent może skorzystać zarówno ze sprzętów w ośrodkach laboratoryjnych, jak i zmierzyć ciśnienie samodzielnie w domu. Ciśnieniomierze zegarowe sprawdzą się w warunkach domowych i nie tylko – są lekkie, łatwe w obsłudze i poręczne, dzięki czemu można je zabierać ze sobą także w podróż. Ciśnieniomierz zegarowy Seca B10 oraz Ciśnieniomierz zegarowy Seca B11 ważą zaledwie 130 gramów, dodatkowo posiadają ręcznie szyty mankiet, który można prać ręcznie.

Ciśnieniomierze elektroniczne marki Omron to model nowocześniejszy, posiadający elektroniczny wyświetlacz. Ciśnieniomierz Omron M2 Classic posiada łącznie 21 wymiarów, które można zapisywać w pamięci urządzenia i porównywać je z kolejnymi badaniami. Dodatkowo ciśnieniomierz elektryczny wykrywa nieregularną pracę serca. Pacjent z podejrzeniem arytmii powinien zostać skierowany na badanie elektrokardiograficzne, na którym aparaty EKG ocenią, jak poważne są zaburzenia pracy serca.   Zaletą ciśnieniomierza Omron M3 jest technologia IntelliSense, która redukuje do minimum uczucie dyskomfortu towarzyszące pompowaniu powietrza. Urządzenie łącznie może zapisać 42 pomiary ciśnienia. Ciśnieniomierz Omron M6 zapisuje aż 90 pomiarów, dzięki czemu pacjent może na bieżąco porównywać ewentualne zmiany, które zaszły w jego organizmie. Dodatkowo urządzenie wylicza średnią arytmetyczną z ostatnich trzech pomiarów. Niewątpliwą zaletą ciśnieniomierza elektronicznego jest również czujnik prawidłowego założenia mankietu. W urządzeniu lampa kontrolna zaświeci się na zielono dopiero w momencie, gdy mankiet będzie założony prawidłowo, tj. nie za luźno i nie za ciasno. Ciśnieniomierz Omron M6 zawiera także wskaźnik ciśnienia, który świeci się na zielono w momencie, w którym ciśnienie jest prawidłowe (i analogicznie, lampa świeci się na pomarańczowo, gdy wynik przekroczył normy).

Osobom, które nie przepadają za naramiennym mankietem zaleca się ciśnieniomierze elektryczne nadgarstkowe. Ciśnieniomierz nadgarstkowy OMRON RS1 posiada czujnik, który kontroluje ścisk nadgarstka pacjenta, nie doprowadzając przy tym do nadmiernego uczucia dyskomfortu. Urządzenie posiada trwałą baterię, która wytrzyma łącznie 300 pomiarów (zakładając, że ciśnieniomierz będzie przechowywany prawidłowo, tj. w temperaturze pokojowej). Ciśnieniomierz OMRON RS1 sprawdzi się u osób, które nie mają poważniejszych problemów z nadciśnieniem – urządzenie zapamiętuje tylko jeden pomiar, ale producent dołącza do niego kartę, na której można zapisywać wszystkie wyniki. Bardziej wymagającym poleca się ciśnieniomierz OMRON RS6, który posiada czujnik wykrywania arytmii oraz kontroluje, czy mankiet został założony prawidłowo.

Co podnosi ciśnienie krwi?

„Syndrom białego fartucha” czyli zjawisko, które można zaobserwować u niektórych pacjentów, stresujących się wizytą u lekarza. Osoby, które na co dzień mają normalne ciśnienie krwi, nagle zaczynają się denerwować, przez co w trakcie badania ich wyniki są nieprawidłowe. Takim osobom zwykle zaleca się ponowne przeprowadzenie badania w domu. Niektórzy otrzymują również holtery ciśnienia. Holtery badają ciśnienie przez 24 godzinny (co 15-30 minut). Takie badanie jest najbardziej wiarygodne, ponieważ nie będzie zafałszowane np. nagłym stresem. Osoba badana normalnie wykonuje wszystkie codzienne zajęcia, a holter ciśnienia bada całą dzień i noc przepływ krwi.

Nadmiar soli w diecie

Sól jest bogata w sód, a ten pierwiastek wpływa na zatrzymywanie wody w organizmie i zwiększenie przepływu krwi, co prowadzi do nadciśnienia. Duża ilość sodu w organizmie wiążę się również kołataniem serca i bólami głowy, a także z przewlekłą sennością. Nadmierne spożycie soli zagraża pacjentowi szczególnie wtedy, gdy spożywa produkty przetworzone – większość z nich zawiera zarówno sól, jak i cukier. Warto ograniczyć spożycie soli. Do przyprawiania potraw równie dobrze nadają się suszone lub świeże zioła.

Palenie papierosów

Tytoń wpływa na wzrost ciśnienia we krwi. Palenie przez cały dzień sprawia, że pacjent zaczyna mieć stałe nadciśnienie. Warto wyeliminować całkowicie tytoń i wprowadzić aktywność fizyczną, aby serce pracowało wydajniej.

Nadmiar stresu

Stresujące sytuację sprzyjają wzrostowi ciśnienia. Dobrze jest wprowadzić do diety dużo warzyw i owoców, które chronią przed tzw. „stresem oksydacyjnym”. Można też popijać zioła obniżające ciśnienie i wpływające pozytywnie na obniżenie stresu, na przykład melisę.

Miażdżyca

Miażdżyca to choroba, która sprawia, że nadmiar cholesterolu (tzw. „blaszki miażdżycowe”) odkładają się na ściankach naczyń krwionośnych, co sprawia, że krew przepływa na mniejszej przestrzeni. Prowadzi to do zwiększenia ciśnienia krwi. Poziom cholesterolu we krwi warto obniżyć zdrową dietą i aktywnością fizyczną, dzięki temu również ciśnienie powinno wrócić do normy. W skrajnych przypadkach lekarz może zapisać leki przeciwmiażdżycowe, które podnoszą poziom dobrego cholesterolu (HDL) i obniżają poziom złego (LDL).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *