Artykuły medyczne,  Wiadomości medyczne

Jak prawidłowo pobierać materiał do badań laboratoryjnych?

Badania laboratoryjne wykonywane są z zastosowaniem różnych materiałów pobranych od pacjenta. Niektóre pobiera się na miejscu, w laboratorium diagnostycznym lub w punkcie pobrań, a inne pacjent powinien sam dostarczyć do analizy. W jaki sposób tego dokonać, aby analizie został poddany pełnowartościowy materiał, a wyniki badań uzyskane na jego podstawie były jak najbardziej wiarygodne?

Jak pobierać materiały do badań?

Mocz, kał, czy plwociny, na podstawie których wykonuje się badania laboratoryjne, powinny być właściwie pobrane przez pacjenta, a następnie przechowywane w optymalnej temperaturze zanim trafią do laboratorium. Bardzo szczegółowo procedurę pobrania takich materiałów służących do badania laboratoryjnego opisuje firma Polcargo, która ma w swojej ofercie bogaty zakres badań.  W jaki sposób pobrać mocz od siebie lub dziecka?  Czy kał do badania musi być „świeży”, czy też można go przechować przez noc w lodówce?

Pobieranie moczu

Najlepiej pobierać mocz tuż po wstaniu z łóżka, po nocnym odpoczynku. Zanim zaczniemy oddawać mocz, trzeba umyć ręce wodą z mydłem i osuszyć je czystym ręcznikiem. Później należy umyć zewnętrzne narządy płciowe i spłukać mydło dużą ilością wody. Pacjentki powinny starannie umyć srom po rozchyleniu warg sromowych, czystymi gazikami. Z kolei panowie powinni całkowicie ściągnąć napletek i umyć żołądź prącia wodą z mydłem. Dopiero wtedy można przystąpić do pobrania moczu do badania. Polega to na oddaniu pierwszej porcji moczu, a następnie ze środkowego strumienia trzeba nie przerywając sikania, uchwycić mocz do sterylnego, plastikowego pojemnika o szerokiej szyjce. Nie wolno dotykać brzegów naczynia, wewnętrznej jego powierzchni czy nakrętki. Konieczne jest umieszczenie szczelnie zamkniętego pojemnika z pobranym moczem, w lodówce.

Pobranie kału

Próbkę kału do analizy pobiera się przed podjęciem leczenia przeciwbakteryjnego, a jeśli u pacjenta wystąpiła biegunka – najwcześniej od jej pierwszych objawów. Przy nawracających rozwolnieniach próbkę trzeba pobrać w okresie nawrotu choroby.  Próbki w kierunku pałeczek Salmonella pobiera się trzykrotnie, możliwie w trzech kolejnych dniach. W sterylnym pojemniku umieszcza się próbkę wielkości orzecha włoskiego, za pomocą szpatułki przytwierdzonej do pokrywki jałowego pojemnika. Od dzieci z pieluszkami pobiera się kał od razu po defekacji, wprost z pieluchy.

Pobieranie plwocin

Plwocina do badania powinna być pobrana rano, po przebudzeniu pacjenta, na czczo, po uprzednim umyciu przez niego zębów i przepłukaniu ust letnią, przegotowaną wodą. Plwocinę pobiera się z głębokiego odkrztuszania w ilości co najmniej 1 ml do sterylnego pojemnika z szerokim otworem. Pojemnik przechowuje się w lodówce, a jeśli występuje niewielki odstęp czasowy od chwili pobrania do badania – w temperaturze pokojowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *