Stomatologia

Próchnica u dzieci – najważniejsze fakty

Próchnica zębów u dzieci to problem, z którym boryka się wielu rodziców. Stomatolodzy alarmują, że dotyka ona już co drugiego 3-latka i 95 proc. 18-latków. Śmiało możemy więc mówić o epidemii. Jakie są przyczyny próchnicy u dzieci? Jak z nią walczyć i co robić, by uchronić dziecko przed pierwszymi objawami i rozwojem choroby?

Najczęstsze przyczyny próchnicy

Próchnica u dzieci zwykle spowodowana jest niewłaściwą dietą, w szczególności bogatą w cukier, a więc w słodycze i słodkie napoje. Przyczynia się do niej również nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz rzadkie wizyty u stomatologa. W niewielu szkołach obecna jest dziś higienistka, która kontroluje stan zdrowia jamy ustnej dzieci i uczy je, w jaki sposób należy dbać o czystość zębów. Zamiast zdrowego śniadania oraz szczoteczki i pasty do zębów, dzieci bardzo często zabierają do szkoły słodkie przekąski. Po ich zjedzeniu nie myją zębów, a w efekcie, w ich jamie ustnej rozwija się próchnica. Zlekceważona, rozwija się niszczyć kolejne zęby i powodując szereg problemów zdrowotnych. U dzieci zwykle występuje próchnica butelkowa oraz kwitnąca . Ta ostatnia najczęściej dotyczy niemowląt, które w nocy zasypiają z butelką. Wówczas wydzielanie śliny obmywającej ząbki jest mniejsze, więc odżywiające się cukrami bakterie namnażają się w szybkim tempie. 

 

Leczenie próchnicy

Próchnicę lekarz stomatolog zwykle diagnozuje podczas standardowej wizyty. Niekiedy, gdy konieczne okazuje się leczenie kanałowe, wykonywane jest również zdjęcie RTG zębów. To, w jaki sposób przeprowadzone zostanie leczenie, zależy od stopnia zaawansowania choroby. Początkowo, gdy obserwowane są jedynie plamki próchnicowe, wystarcza reminerealizacja zębów. Gdy próchnica obejmuje już zębinę, ubytek należy usunąć i uzupełnić materiałem wypełnieniowym. W skrajnych przypadkach przeprowadza się leczenie kanałowe bądź ekstrakcję zęba. 

Jak uchronić dziecko przed próchnicą?  

Leczenie próchnicy u dwulatka bądź starszego dziecka, zwykle wiąże się z dużym stresem, zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Warto zatem zadbać o odpowiednią profilaktykę, która uchroni dziecko przed próchnicą. Prawidłowa dieta oraz higiena zębów to absolutna podstawa! Należy pamiętać, by dziecko myło zęby po każdym posiłku, zwłaszcza po zjedzeniu słodkiej przekąski. Nie wolno również zapominać o regularnych wizytach kontrolnych – najlepiej przeprowadzać je co pół roku. Leczenia próchnicy u małych dzieci nie wolno odkładać na później – zlekceważona choroba może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych!  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *