Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Artykuły zdrowie

Profilaktyka raka piersi- zobacz jak zapobiec chorobie

Niestety, każdego roku na raka piersi w Polsce umiera coraz więcej kobiet. Zatrważa zwłaszcza fakt, że większość przypadków jest możliwa do wyleczenia, pod warunkiem regularnych badań. Mimo akcji informacyjnych nadal wiele kobiet ignoruje własne zdrowie i zaniedbuje wizyty kontrolne, nie wspominając o samobadaniu piersi. Istnieje wiele metod profilaktyki piersi. Wystarczy je zastosować, aby zwiększyć swoje szanse na zdrowie i dobre samopoczucie.

Samobadanie piersi

Rak piersi jest bardzo groźną chorobą, która może rozwijać się latami. Wykryta w zaawansowanym stadium nie daje optymistycznych prognoz i może skończyć się amputacją piersi, a nawet przerzutami prowadzącymi do śmierci. Właśnie dlatego tak istotne jest regularne wykonywanie badań zwłaszcza, że część z nich można wykonać w domu. Należy do nich samobadanie piersi, które uznaje się za jedno z najważniejszych w profilaktyce raka piersi. Na czym ono polega? Każda kobieta przynajmniej raz na 2 tygodnie powinna zbadać piersi. Wystarczy, że będzie je delikatnie masować kulistymi ruchami w celu wykrycia ewentualnego guzka. Jeżeli wyczuje zgrubienie, które się przemieszcza, to musi jak najszybciej udać się do lekarza. Większość takich zmian okazuje się nie groźna, jednak nie należy ich ignorować.

Wizyty kontrolne u ginekologa

Obecność na wizytach kontrolnych również jest bardzo ważna. Wówczas lekarz sam przeprowadza badanie piersi, dzięki czemu na bieżąco są one monitorowane. Możliwe zmiany są więc szybko wykrywane, co daje duże szanse na pełne wyleczenie. Wśród badań służących do kontrolowania stanu piersi wymienia się najczęściej USG i mammografię. Ta pierwsza metoda jest skuteczna zwłaszcza u młodych kobiet. Mammografię zaleca się zaś stosować przede wszystkim u kobiet dojrzałych. Na badania można się umówić m.in. za pośrednictwem strony medycynadab.pl Kiedy wzrasta ryzyko piersi? Szacuje się, że mniej więcej po przekroczeniu 25 roku życia, jednak już kobiety 20-letnie powinny wyrobić w sobie nawyk badania piersi. Jeżeli lekarz uzna, że guzek w piersi jest niepokojącym objawem, to wówczas trzeba natychmiastowo przeprowadzić biopsję piersi.

Warto wiedzieć, że obecnie w naszym kraju prowadzony jest tzw. program badań przesiewowych. W jego ramach kobiety w wieku 50-60 lat mogą poddać się bezpłatnym badaniom mammograficznym. Tego rodzaju działania mają na celu zwiększenie świadomości wśród kobiet i wpojenie im nawyku przeprowadzania badań okresowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *