Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Proste sposoby jak zapobiegać odleżynom

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Tę starą prawdę słyszeli chyba wszyscy. Sprawdza się ona także w przypadku osób, które z powodu choroby muszą spędzać większość czasu w bezruchu. O czym warto pamiętać, aby nie doszło u nich do powstania odleżyn? Na pewno o właściwym ułożeniu ciała, higienie skóry oraz bogatej, zbilansowanej diecie, którą można uzupełniać przez podawanie suplementów diety. Czy to jednak wszystko, o czym trzeba wiedzieć?

 

Okazuje się, że w opiece nad osobą leżącą znaczenie ma także wiele drobiazgów, na które często nie zwraca się uwagi. Zadbanie o te szczegóły nie wymaga wiele wysiłku, a korzyść z nich może być nieoceniona, ponieważ może znacznie odsunąć w czasie powstanie odleżyn.

 

Czym można się posłużyć, jeżeli nie mamy materaca przeciwodleżynowego?

Zwyczajny materac niezbyt nadaje się dla osoby unieruchomionej w łóżku, ponieważ nie jest dostosowany do długiego leżenia. Jego powierzchnia szybko się nagrzewa, ponadto słabo wchłania wilgoć i pot. Najlepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie profesjonalnego materaca przeciwodleżynowego. O pomoc w doborze właściwego modelu można poprosić lekarza lub rehabilitanta. Zanim jednak uda się taki materac kupić lub wypożyczyć, można ułożyć na łóżku flanelowe prześcieradło, które jest miękkie i wchłania pot. Jeszcze lepszy efekt może dać podłożenie pod prześcieradłem skóry baraniej.

 

Jak ustawić łóżko dla chorego?

Łóżka w naszych mieszkaniach z reguły stoją pod ścianami, ponieważ w ten sposób zajmują mniej miejsca. Jeżeli jednak opiekujemy się leżącym chorym w domu, dobrze jest tak ustawić jego łóżko, aby był do niego wolny dostęp z każdej strony. Dzięki temu można dokładnie oglądać skórę w poszukiwaniu ewentualnych odleżyn. Swobodne dojście do chorego pozwala też na jego dokładne mycie oraz wygodne obracanie, co także chroni przed odleżynami. Należy pamiętać, aby prześcieradło w łóżku było ułożone gładko i bez zagnieceń, ponieważ leżenie na załamaniach pościeli może sprzyjać powstawaniu odleżyn. Z tego samego powodu należy zwracać uwagę, żeby w łóżku nie znajdowały się okruchy.

 

Dlaczego w diecie leżącego chorego tak ważne jest mięso?

Osoba, która spędza większość swojego czasu w bezruchu ma zwiększone zapotrzebowanie na białko. Szacuje się, że dieta takiej osoby powinna zawierać o 20% białka więcej niż dieta człowieka zdrowego. Źródła białka to oczywiście mięso, ryby, drób, nabiał i rośliny strączkowe. Wśród nich szczególne znaczenie ma mięso wołowe i wieprzowe, ponieważ oprócz białek zawiera karnozynę. Jest to związek, który ma wpływ na przyspieszenie gojenia odleżyn i ran. Karnozyna występuje też w formie suplementu diety. Można go proponować wszystkim osobom, zagrożonym odleżynami, a zwłaszcza tym chorym, którzy nie jedzą mięsa np. na skutek braku apetytu. Karnozyna w tabletkach dostępna jest w aptekach internetowych (do kupienia tutaj).

 

Ile wody powinien wypijać chory?

Wiadomo, że dla osoby unieruchomionej absolutne minimum to 1,5 litra wody dziennie. Taka ilość zapewnia właściwe nawodnienie skóry, co pomaga chronić przed odleżynami. Warto też wiedzieć, że nie powinno się jej wypijać zbyt dużo na raz. Jest to niekorzystne zwłaszcza przed posiłkami. Duża ilość wody wypełnia żołądek, a to ogranicza apetyt i może prowadzić do rezygnacji z posiłków. Tymczasem regularne posiłki są kluczowe dla zapobiegania odleżynom, a ich unikanie może pogorszyć stan chorego. Lepszym wyborem jest popijanie wody powoli, małymi łykami w okresach między posiłkami. Szklanka przy łóżku to istotny drobiazg, o którym nigdy nie wolno zapominać.

 

fot. Audio_luci_store, flickr.com, creative commons licence

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *