Stomatologia

Prywatna opieka stomatologiczna

Ból zęba atakuje niespodziewanie, jednak jest na tyle uciążliwy, że często wzięcie tabletki przeciwbólowej może nie wystarczyć.

Takich sytuacji można w łatwy sposób uniknąć, wystarczy regularnie odwiedzać dentystę, który na bieżąco będzie leczył ubytki, zanim będą nam one sprawiać ból. Jednak czy lepiej wybrać się do kliniki prywatnej czy może lepiej leczyć zęby na NFZ?

Publiczna służba zdrowia

Większość osób w Polsce ma dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej, przeważnie z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę lub też ze względu na fakt bycia uczniem, emerytem lub zarejestrowanym bezrobotnym. Jednak państwowy gabinet stomatologiczny jest bardzo oblegany, w zależności od miasta możemy być zmuszeni czekać nawet kilka miesięcy na wizytę. W takiej sytuacji ciężko jest regularnie kontrolować stan uzębienia, a co dopiero przeprowadzić długotrwałe leczenie. Poza tym warto pamiętać, że chociaż można takiego specjalistę odwiedzić bezpłatnie, to nie wszystkie zabiegi będą refundowane. Pacjenci, którzy chcą sobie wstawić implanty zębowe ich koszt muszą w całości pokryć ze swojej kieszeni. Podobnie jest w przypadku wybielania zębów lub wypełniania ubytków z pomocą plomb światłoutwardzanych. Dlatego biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, państwowa służba zdrowia nie w każdym przypadku będzie odpowiednia.

Prywatna praktyka

Ze względu na długie kolejki w lecznicach publicznych, dlatego w każdym, nawet najmniejszym mieście dostępny jest chociaż jeden stomatolog prowadzący prywatną praktykę. Wbrew pozorom jednak wizyta u tego typu specjalisty wcale nie musi się wiązać z dużym obciążeniem dla naszego portfela. Część lekarzy ma bowiem podpisaną umowę z NFZ, dlatego może leczyć pacjentów za darmo, jeśli mają tylko ubezpieczenie zdrowotne. Przeważnie dentysta prowadzi osobne zapisy dla pacjentów korzystających z ulgi, czas oczekiwania będzie dłuższy niż w przypadku prywatnej usługi, jednak nadal będzie to znacznie krócej niż w przypadku publicznego gabinetu. Również jeśli nie chcemy korzystać z refundacji możemy liczyć na ciekawe rabaty. Niejedna przychodnia dentystyczna umożliwia w przypadku bardziej kosztownych zabiegów płatność ratalną. A w przypadku nagłego bólu zęba będziemy mogli w niej szybko liczyć na fachowa pomoc. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *