Artykuły Kobieta Mężczyzna

Przyczyny niepłodności u kobiet

Pierwszy krok do skutecznego leczenia bezpłodności u kobiet jest rozpoznanie jej przyczyny. Niepłodność kojarzymy zwykle z hormonami, tymczasem może mieć ona podłoże zdrowotne, wiązać się z przyjmowaniem niektórych leków, czy nadmiernym stresem. Problemy z płodnością mogą mieć także kobiety, które przebyły chemioterapię lub radioterapię. Co warto wiedzieć o przyczynach niepłodności u kobiet?

Przyczyny hormonalne

Wśród problemów hormonalnych, które powodują niepłodność u kobiet, zaliczamy przede wszystkim zaburzenia owulacji, zespół policystycznych jajników, czy niedoczynność tarczycy. Zaburzenia owulacji obejmują nieprawidłowości podczas wzrostu pęcherzyka lub problemy z uwalnianiem komórki jajowej. Zespół policystycznych jajników zwiększa ilość męskich hormonów płciowych i charakteryzuje się występowaniem drobnych torbieli na kobiecych narządach płciowych. Kobiety cierpiące na policystyczny zespół jajników często mają problemy z otyłością, przewlekłym brakiem owulacji oraz nadmiernym owłosieniem w okolicach typowych dla płci przeciwnej. Nieodpowiednio leczona niedoczynność tarczycy również może doprowadzić do niepłodności. Kolejna przyczyna niepłodności to nadmierne wydzielanie prolaktyny, co może być wywołane na przykład stosowaniem leków, które wpływają na poziom dopaminy lub leków na niewydolność nerek.

Zajście w ciążę może utrudniać także endometrioza, schodzenie, które polega na występowaniu błony śluzowej, która wyściela wnętrze macicy, w nietypowych miejscach organizmu – mówi nam dr Anna Kluz-Kowal, lekarz ginekolog z Białegostoku.

Inne przyczyny niepłodności

Niepłodność nie zawsze spowodowana jest przez problemy hormonalne. Powodem mogą być także wady wrodzone w budowie kobiecych narządów płciowych. U niektórych kobiet mamy do czynienia z agenezją jajników, a więc brakiem ich wykształcenia się. Problemy z zajściem w ciążę mogą mieć kobiety, które mają zaburzenia w budowie macicy, czy tyłozgięcie macicy, a także wady w budowie jajowodów. Problem niepłodnosci dotyka także kobiet, które przeszły operacje narządów płciowych, na przykład usunięcie torbieli z jajników. Kolejne przyczyna niepłodności to choroby przenoszone drogą płciową, zapalenie nerek, choroby trzustki i wątroby lub anemia. Płodność u kobiety może obniżyć także nadmierny stres, niewłaściwa waga, zarówno nadwaga jak i niedowaga, zbyt forsowna aktywność fizyczna i stosowanie niektórych leków hormonalnych. Przyczyn niepłodności u kobiet jest naprawdę wiele, dlatego koniecznie należy skonsultować się ze sprawdzonym lekarzem ginekologiem, który przeprowadzi badania i skieruje nas do innych specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *