Artykuły zdrowie,  Poradniki,  Wiadomości medyczne

Przyczyny i zapobieganie zapaleniom zatok

Zapalenie zatok jest bolesnym schorzeniem, za które najczęściej odpowiedzialna jest infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza. Często dochodzi do niego w następstwie przeziębienia. Istnieje wiele czynników przyczyniających się do takiego stanu. Chodzi tu przede wszystkim o: astmę oskrzelową, zaburzenia anatomiczne w postaci np. skrzywionej przegrody nosowej, alergiczny nieżyt nosa czy zanieczyszczone powietrze.

Zatoki nosowe to jamy zlokalizowane w rejonie czaszki. Ich zadaniem jest amortyzowanie mózgu przed urazami, modulacja głosu oraz nawilżanie powietrza, które dostaje się przez nos. W trakcie zapalenia w zatokach gromadzi się śluz, co staje się podstawą po powstania stanu zapalnego oraz obrzęku. W konsekwencji pojawić się może nawet zakażenie.

By uchronić zatoki przed takimi dolegliwościami warto zawczasu sięgnąć po specjalne preparaty, które skutecznie pomogą oczyścić zatoki. Jednym z takich środków jest Sinulan Forte. W jego skład wchodzą substancje korzystnie wpływające na funkcjonowanie górnych dróg oddechowych.

Zapalenie zatok można podzielić na kilka rodzajów: ostre, nawracające, podostre oraz przewlekłe.

Do najczęstszych objawów zapalenia zatok zalicza się niedrożność nosa połączonej z obfitym i gęstym katarem. Powoduje on uczucie ucisku oraz bólu. Taki ból dotyczy głównie czoła, szczęk, policzków, nasady nosa oraz tyłu głowy.

Gdy mowa o wirusowym zapaleniu zatok to jego przebieg jest stosunkowo łagodny. Trwa ono zazwyczaj kilka dni, po czym mija samoistnie. Jeżeli jednak dojdzie do bakteryjnego zakażenia, to w takim przypadku pojawia się wysoka gorączka, a objawy przybierają na sile. Koniecznie wtedy trzeba zasięgnąć porady lekarskiej.

Przewlekłe zapalenie zatok wymaga interwencji laryngologa i przeprowadzenia badań, które ustalą, co jest odpowiedzialne za tę dolegliwość. Dzięki temu możliwe będzie dobranie odpowiedniej metody leczenia. Badania wykonywane w tym przypadku to zdjęcie rentgenowskie twarzoczaszki, rynoskopia oraz badanie tomograficzne.

Często lekarze przepisują przy takich dolegliwościach specjalne preparaty, które poza działaniem profilaktycznym wspierają także główne leczenie. Coraz częściej polecany jest Sinulan Forte ze względu na jego skuteczność działania. Potwierdzają to liczne pozytywne opinie osób które miały okazję go stosować.

Leczenie tej dolegliwości nie jest skomplikowane. Gdy jednak objawy są długotrwałe, to konieczne okazuje się przeprowadzenie dodatkowych badań. Następnie podaje się antybiotyki. Gdy nie dają one pożądanych efektów, to w takich przypadkach należy przeprowadzić badanie mykologiczne, które ustali, z jakimi konkretnie bakteriami mamy do czynienia. Dzięki temu można dobrać lek niszczący drobnoustroje.

Czasami, w trudniejszych przypadkach przeprowadza się endoskopię nosa oraz zatok. Polega ona na wprowadzeniu do nosa oraz zatok wziernika, dzięki któremu można dokładniej ocenić stan zatok.

Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie inaczej jest w przypadku zapalenia zatok. W tym przypadku kluczowe jest odpowiednie leczenie każdej infekcji górnych dróg oddechowych. Zmniejszy to ryzyko ewentualnych powikłań. Mimo wszystko dzisiejsza medycyna oferuje szereg nowych możliwości, także do zapobiegania tego typu schorzeniom. Przykładem jest wspomniany już wcześniej Sinulan Forte, który skutecznie radzi sobie z oczyszczeniem zatok i zapobieganiem ich zapaleniom.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *