Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Przykre niespodzianki na wakacjach

Trzeba pamiętać, by na wakacjach mieć oczy szeroko otwarte. Większość z nas nie myśli o przykrych niespodziankach. Biegamy boso po trawie, lesie, przedzieramy się przez krzaki, nie patrzymy co w nich jest. Chwytamy się gałęzi drzew, przytulamy się do ich kory.

 

Szerszenie

Jedną z negatywnych niespodzianek, na którą możemy się natknąć są szerszenie. Są one aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy. Żerują na owocach, które spadły już z drzew, a także na drzewach, korze, czy po prostu gałązkach.

 

Szerszeń to największa żądłówka żyjąca w Europie. Jednak mimo największego worka jadowego uwalnia o wiele mniej jadu niż pszczoła. Toksyczność jadu jest również o wiele mniejsza niż u pszczoły. Jednak jad szerszenia zawiera o wiele więcej związku chemicznego, który jest odpowiedzialny za ból.

 

Szerszeń może też oślepić intruza w taki sposób, że pryśnie jadem na odległość kilkudziesięciu centymetrów. Dlatego też przy usuwaniu gniazda szerszeni potrzebne jest zarówno okrycie głowy, jak i okulary ochronne.

 

Reakcje alergiczne

Należy pamiętać o reakcjach alergicznych, a nawet wstrząsie anafilaktycznym, które mogą pojawić się po użądleniu przez tego owada. Nie lekceważmy więc ukąszeń żadnej żądłówki. W przypadku niepokojących objawów wskazana jest konsultacja lekarskaSzerszeni nie należy zabijać, gdyż pełnią one bardzo ważną rolę w biocenozie. Ograniczają liczebność szkodników lasów oraz pól.

 

Nie należy wpadać w panikę

Gdy szerszeń znajdzie się w naszym otoczeniu nie należy wpadać w panikę. Trzeba zachowywać się spokojnie, nie machać nerwowo rękami, gdyż możemy tym sprowokować owada do reakcji obronnych. Żądłówki zachowują się bardzo agresywnie w obrębie swojego gniazda, a poza nim są o wiele spokojniejsze.

 

Lato będzie udane

Gdy zachowamy ostrożność w wielu sytuacjach lato będzie na pewno udane, a wakacyjne wyjazdy będziemy wspominać przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *