Artykuły Kobieta Mężczyzna

Czy psycholog to zawód z przyszłością?

Jeśli jesteś ciekawy świata lubisz pracować z ludźmi i dla ludzi, to zawód psychologa jest właśnie dla Ciebie. Jednak, aby zostać psychologiem, trzeba posiadać, ku temu liczne predyspozycje.

Po osiągnięciu pełnoletności, wielu młodych ludzi staje przed bardzo trudnym dylematem wyboru wymarzonych studiów. Ta ważna decyzja może zaważyć na całym życiu, nie tylko zawodowym, ale również osobistym. Warto wybrać taki zawód z przyszłością, ponieważ za kilka lat będzie cieszył się dużym powodzeniem.

Jak można zostać psychologiem?

Aby zostać psychologiem, zgodnie z obowiązującym prawem, trzeba skończyć jednolite pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia. Takie studia jako z nielicznych nie objęte są systemem bolońskim. Prawo do wykonywania tego zawodu mają osoby, które po ukończonych studiach odbyły staż zawodowy.

Dlaczego psychologia?

Psychologia to kierunek, który od kilku lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół średnich. Według statystyk w zależności od rocznika, o jeden indeks ubiega się od 10-20 osób. Sprawia to, że psychologia zajmuje czołowe miejsce na liście najbardziej obleganych i atrakcyjnych kierunków.

Gdzie studiować?

Studiować można na kilkunastu uczelniach publicznych w Polsce. Do najlepszych uczelni można zaliczyć: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej czy Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Każda szkoła przyjmuje różne zasady rekrutacji. Przyjęcia odbywają się na podstawie konkursu świadectw, egzaminu oraz rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli chcemy uzyskać więcej szczegółów warto wejść na stronę internetową uczelni i tam wyszukać interesujące nas informacje. Przyszli studenci mają do wyboru studia w trybie dziennym, wieczorowym lub zaocznym.

Jak wyglądają studia psychologiczne?

Wielu ludzi uważa, że studia psychologiczne są studiami humanistycznymi. Jednak w całym toku edukacji studenci muszą przyswoić dużą wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych jak i ścisłych. Studia psychologiczne podzielone są na dwie części. Pierwsza – podstawowa, to zajęcie obowiązkowe dla każdego studenta. Natomiast druga – specjalizacyjna, to zajęcia z wybranej specjalizacji kształcenia, obowiązkowe oraz fakultatywne.

Na pierwszym roku kształcenia dominują przedmioty ogólne, do których zaliczamy: biologiczne podstawy zachowań, filozofia, historia myśli psychologicznej czy logika. Podczas kolejnych dwóch lat pojawiają się przedmioty dotyczące zagadnień szczegółowych z zakresu psychologii. W późniejszych latach studenci mają możliwość wyboru specjalizacji. W ramach tej specjalizacji odbywają wykłady, ćwiczenia oraz praktyki zawodowe.

1Gdzie może pracować psycholog?

Na rynku jest wiele miejsc pracy, w których zatrudniani są psycholodzy. Trzeba pamiętać, że te miejsca zależą od skończonej specjalizacji. Zdarzają się, również sytuacje, których psycholog wykonuje swoją pracę, która nie porywa się z jego ukończoną specjalizacją w trakcie studiów, zainteresowaniami czy zdobytym doświadczeniem.

2 komentarze

  • Justyna

    Od zawsze marzyłam o tym, by pomagać ludziom. Niejednokrotnie właśnie myślałam o zostaniu psychologiem, ale miałam wątpliwości, czy ludzie będą mi w stanie zaufać i opowiedzieć o swoich problemach. Tak było do czasu, aż na mojej drodze nie pojawił się pewien psycholog. Miałam wiele problemów przed wybraniem studiów i swojej dalszej ścieżki życiowej, dlatego tak trafiłam. Pomógł mi się pozbierać, po czym sama ukończyłam psychologię i teraz pomagam ludziom, co daje mi wielką satysfakcję 🙂

  • Daria

    Wydaje mi się, że teraz najpopularniejszym zawodem jest psycholog dziecięcy. Jest to chyba łatwiejsze niż w przypadku dorosłych, chociażby ze względu na inny poziom problemów. Jak ktoś lubi dzieci i długie rozmowy, to na pewno świetnie sprawdzi sie w tej roli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *