Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Psychoterapia Gestalt

Czy ktoś wie  właściwie co to jest psychoterapia Gestalt? Poniżej pragnę opowiedzieć o tym, czym właściwie psychoterapia gestalt.

Słowo Gestalt znaczy: "całość", "postać", "sens". A odnosi się ono do naszego postrzegania, nastawionego na odnajdywanie znaczeń, jak i do naszego, ludzkiego, sposobu istnienia w świecie: poszukiwania i nadawania sensu naszym doświadczeniom, bycia całością. Psychoterapia Gestalt mówi o: swoich emocji, stanów – radości, smutku, złości, zmęczenia, – relacji z innymi ludźmi, swoich potrzeb. Doświadczenie smutku pozwala na pocieszenie, złości – na postawienie swoich granic, odczucie potrzeb – na poszukiwanie ich zaspokojenia. Pomaga w podjęciu decyzji i działaniu.
Niektórych stanów wolimy nie odczuwać, na przykład długo nie zaspokajana potrzeba bliskości staje się samotnością, którą przezwyciężamy koncentrując się na innych sprawach. Teraz nie wiem już, że jestem samotna. Uświadomić to sobie – dowiedzieć się tego, czego w tej chwili o sobie nie wiem – mogę w spotkaniu z drugą osobą, uważną i otwartą na mnie. Właśnie taką osobą jest psychoterapeuta. Psychoterapeuta Gestalt nie zmienia świata, nie udziela rad, nie daje gotowych rozwiązań. Towarzyszy mu i wspiera w poznawaniu siebie, podejmowaniu decyzji, wprowadzaniu zmian, poszukiwaniu sposobu życia, który może mu dawać zadowolenie i poczucie sensu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *