Artykuły medyczne,  Poradniki

Psychoterapia pomocna w budowaniu pewności siebie

psycoterapia-pewnosc-siebieTrudność w nawiązywaniu relacji międzyludzkich, brak poczucia własnej wartości, czy też przytłaczający strach przed porażką – wielu z naszych czytelników zapewne zna te problemy aż za dobrze.

Osoby zmagające się z niską samooceną chwytają się rozlicznych sposobów, przy pomocy których pragną w najwyższym możliwym stopniu zminimalizować dotkliwość opisywanego problemu lub też choćby złagodzić jego objawy. Niejednokrotnie okazać się jednak może, że poradniki w formie klipów wideo lub artykułów nie wystarczają i konieczna jest interwencja specjalisty.

W rzeczonej sytuacji najlepszym z rozwiązań jakie zalecić możemy naszym czytelnikom jest skorzystanie usług profesjonalisty, a mianowicie – psychoterapeuty. Jak mówi wrocławska psychoterapeutka, Anna Kowska – Polańska, niektórym wydawać się może, że ekspert taki skutecznie pomóc może wyłącznie w przypadku depresji lub innych poważnych problemów psychicznych. Jak wynika z opinii pacjentów korzystających z usług psychoterapeutycznych, leczenie pod okiem specjalisty pozwala także wzmocnić pewność siebie lub też odbudować nadszarpniętą samoocenę. Jakie porady usłyszeć możemy od eksperta podczas seansów?

Z całą pewnością zachęci on nas, abyśmy skupili się na własnych zaletach. Jak bowiem wynika ze statystyk, najczęstszą przyczyną niskiego poziomu pewności siebie jest postrzeganie własnej osoby poprzez pryzmat niedoskonałości. Psycholog zaleci nam, abyśmy spróbowali określić listę rzeczy, które sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi i wyróżniamy się na tle innych. Choć na początku zadanie takie może okazać się niewykonalne, z biegiem czasu zauważymy, że to właśnie nam lepiej od naszych znajomych czy członków rodziny wychodzi zapamiętywanie istotnych dat, wykonywanie trudnych obliczeń, czy też naprawianie zepsutych sprzętów gospodarstwa domowego. Może to być wynikiem naszej ponadprzeciętnej bystrości, inteligencji lub sprawności manualnej. Psycholog z całą pewnością będzie starał się podkreślić te cechy oraz na nich oprze lwią część terapii.

Wysoce prawdopodobne jest także, że ekspert skieruje swoje starania na nauczenie nas prawidłowego reagowania na komplementy. Pacjenci cierpiący na niską samoocenę nie potrafią bowiem niejednokrotnie ich przyjmować, co z kolei prowadzić może do trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu właściwych relacji międzyludzkich oraz przyczyniać się do pogłębiającej się frustracji. Pod okiem specjalisty nauczymy się przyjmować ciepłe słowa, właściwie na nie reagować oraz odwzajemniać komplementy. Zapewne sprawi to, że staniemy się bardziej otwarci i chętniej angażować się będziemy w różnej maści interakcje międzyludzkie, mając świadomość, iż jesteśmy w stanie im podołać.

W ekstremalnych przypadkach metody terapii opisane powyżej mogą być uzupełniane o leczenie farmakologiczne, zwłaszcza w przypadku, gdy niska samoocena jest silnie skorelowana z poważnymi problemami zdrowotnymi, do których zaliczyć należy chociażby depresję, schizofrenię, czy też zaburzenia uwagi. Najczęściej jednak pomoc eksperta opiera się na stosowaniu w praktyce efektywnych technik z dziedziny psychologii oraz silnym wsparciu mentalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *