Poradniki,  Wiadomości medyczne

Raport bezpieczeństwa kosmetyku – niezbędny dokument dla dystrybutorów kosmetyków

Produkty kosmetyczne niezależnie od ich składu, sposobu działania oraz innych właściwości, wciąż należą do substancji chemicznych. Tych, które mogą wykazywać działania niepożądane względem ludzkiego organizmu, nawet, jeśli ich bezpieczeństwo oceniono pozytywnie. Raport bezpieczeństwa kosmetyku jest dokumentem podsumowującym wszystkie etapy, które obejmują wykonanie szeregu badań, jak i ich rzetelną ocenę względem bezpieczeństwa stosowania danego produktu kosmetycznego.

Raport bezpieczeństwa kosmetyku przede wszystkim niezbędny jest producentom oraz importerom, ponieważ to oni odpowiadają za produkt, który trafia na rynek kosmetyczny. Nierzadko również dystrybutorzy pełnią funkcje osoby odpowiedzialnej za ów proces. Zarówno na producentów, jak i importerów bądź dystrybutorów nałożone są największe wymogi określone wedle obowiązujących rozporządzeń. Zgodnie z regulacjami w prawie europejskim, po ich stronie leżą konsekwencje wprowadzenia na rynek produktów kosmetycznych, które nie spełniają odgórnie narzuconych wymagań.

Wynik przeprowadzonej oceny bezpieczeństwa to właśnie wspominany raport bezpieczeństwa produktu kosmetycznego, który jest kluczowym elementem w dokumentacji. Zawarte są w nim bowiem wszelkie informacje odnośnie badanego produktu kosmetycznego. Począwszy od różnego rodzaju drobiazgowych badań, poprzez ocenę ich działania oraz właściwości względem ludzkiego organizmu, a skończywszy na badaniach i ocenie obejmujących składniki zawarte w opakowaniach produktów kosmetycznych.

Producenci, importerzy, a niekiedy również dystrybutorzy, którzy pełnią funkcję osoby odpowiedzialnej muszą przed wprowadzeniem kosmetyku do obrotu, zgłosić go do Komisji Europejskiej, korzystając z portalu CPNP – Cosmetic Products Notification Portal. Należy pamiętać jednocześnie o tym, iż zgłoszenie przez portal nie oznacza, że dany produkt kosmetyczny jest bezpieczny i został dopuszczony do obrotu. To dopiero pierwszy krok, którego dokonują użytkownicy pełniący funkcje osoby odpowiedzialnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *