Poradniki,  Stomatologia

Recepta na piękny uśmiech

Stomatologia to niezbyt lubiana przez pacjentów dziedzina medycyny. Szczególnie, gdy o zęby nie dba się zbyt regularnie. Warto zmienić swoje nastawienie i zadbać o olśniewający uśmiech bo nowoczesna stomatologia ma nam naprawdę wiele do zaoferowania.

Pierwszym krokiem do zdrowego uśmiechu jest codzienna higiena jamy ustnej. Należy też regularnie odwiedzać dentystę. Niestety choć gabinetów stomatologicznych wciąż przybywa, to niektórym z nas stomatologia nadal wydaje się mało znaczącą dziedziną medycyny.

Dlaczego warto dbać o zęby?

Głównie dlatego, że kłopoty z uzębieniem skutkują nie tylko bólem zęba. Niewinne infekcje lub stany zapalne w obrębie jamy ustnej mogą powodować o wiele więcej zniszczeń w organizmie i często wiążą się także z bólem stawów, niepłodnością, wrzodami żołądka, trądzikiem, a nawet zawałami serca. Stomatologia nie powinna być zatem bagatelizowana.

Niewłaściwe dbanie o zęby może łatwo przyczynić się do powstania ubytków, próchnicy czy zapalenia dziąseł. Niekiedy może dojść do obumarcia zęba, a wtedy jedynym ratunkiem jest leczenie kanałowe lub ekstrakcja, czyli usunięcia zęba. Powikłania stomatologiczne nie ograniczają się jednak tylko do oczywistych problemów zdrowotnych, ale mogą mieć wpływ również na cały organizm – tłumaczy Maria Kostusiak, specjalistka z kliniki Stomatologia na Księżym Młynie w Łodzi.

Lęk przed dentystą

Jak radzić sobie ze stresem przed wizytą u dentysty? Najlepiej poprzez profilaktykę, wybór przyjaznej kliniki i odpowiedniej metody leczenia. Stomatologia nie musi więcej straszyć, bezbolesne techniki leczenia są bowiem powszechnie dostępne w niemal każdym gabinecie stomatologicznym.

Leczenie zębów bez bólu

Wrażliwi pacjenci mogą leczyć zęby bez obaw o ból. Bezbolesna stomatologia może poszczycić się takimi metodami leczenia zębów jak ozonoterapia, która pozwala usunąć nawet 99,9% bakterii próchnicowych przy pomocy utleniających właściwości ozonu. W tej technice niezwykle ważne jest wczesne wykrycie próchnicy. Alternatywą dla nieprzyjemnego borowania może być także zabieg, który dentysta wykonuje przy pomocy lasera. Dobre kliniki proponują swoim pacjentom również bezbolesne znieczulenie wykonywane za pomocą komputera i systemu SleeperOne, który podaje środek znieczulający automatycznie, a jego ilość dopasowana jest do potrzeb pacjenta i prężności tkanek.

O zęby trzeba dbać, gdyż ich choroby, poza oczywistymi dla zdrowia komplikacjami, mogą zrujnować także nasze życie towarzyskie. Nieświeży oddech i nieestetyczny wygląd zębów bardzo szybko odstraszy potencjalnych partnerów, a nawet znajomych. Stomatologia powinna być zatem obowiązkową dziedziną medycyny, na którą powinniśmy poświęcić przynajmniej jedną kartkę w kalendarzu na każde pół roku.

Konsultacja medyczna: Maria Kostusiak, specjalistka z kliniki Stomatologia na Księżym Młynie (Łódź).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *