Artykuły dziecko,  Artykuły medyczne,  Poradniki

Rodzicu, zabierz dziecko do dentysty

Nieleczone zęby to nie tylko kłopoty zdrowotne, ale także narażenie dziecka na nieprzychylne komentarze rówieśników. Rodzice, którzy nie zabrali swojej pociechy na czas do dentysty, teraz mogą borykać się z próchnicą całego uzębienia malucha.

Problem próchnicy u dzieci staje się coraz bardziej powszechny. Rodzice zaniedbują zdrowie jamy ustnej swoich dzieci, a to może prowadzić do konieczności usunięcia wszystkich mlecznych zębów. Całkowity brak uzębienia u dziecka w wieku szkolnym to również narażenie go na nieprzychylne komentarze rówieśników, narastające problemy logopedyczne, a także dyskomfort podczas codziennych posiłków.

Dlaczego rodzice nie dbają o zęby dzieci?

Rzadkie wizyty w gabinecie stomatologicznym, rodzice tłumaczą najczęściej niechęcią dziecka do leczenia. Dentysta rzeczywiście może wywoływać u dziecka strach, jednak i na to są metody. Duże miasta, takie jak Łódź, mogą poszczycić się co najmniej kilkoma gabinetami przystosowanymi do potrzeb dziecka. Czeka tam na nich odpowiednio przeszkolony dentysta, który wie jak mówić do najmłodszych pacjentów, by zmniejszyć stres związany z leczeniem do minimum. Jednak duża część pracy w tym zakresie leży po stronie rodziców. To ich zadaniem jest odpowiednie nastawienie dziecka jeszcze przed wizytą u stomatologa.

Zdrowe zęby w Łodzi

Łódź liczy sobie ponad 500 gabinetów stomatologicznych. Często placówki te otwarte są również w godzinach wieczornych tak, by rodzic mógł przyprowadzić dziecko do lekarza również po pracy. Wiele z tych placówek ma także podpisaną umowę z NFZ, która dzieciom do 18 roku życia zapewnia wiele udogodnień finansowych.

Mimo tego, według statystyk z 2014 roku, Łódź wykorzystała na leczenie najmłodszych pacjentów jedynie 22% przeznaczonych na to środków finansowych. Problem próchnicy natomiast wciąż narasta. Mają na to wpływ niedokładne mycie zębów, nieleczone ubytki, a także dieta, w której często występuje zbyt duża ilość cukru. Według danych z czerwca 2015 roku, problem próchnicy dotyczy aż 85% sześciolatków i 95% osiemnastolatków.

Dentysta w szkole

Dużą pomocą w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej dzieci okazują się gabinety stomatologiczne w szkołach. Dentysta ma możliwość przeprowadzenia regularnych przeglądów stanu zdrowia uzębienia, szybkiego reagowania na pojawiające się ubytki i wykonania niezbędnej fluoryzacji zębów najmłodszych pacjentów. Dentysta obecny w szkole to także duża wygoda dla pracujących rodziców.

Jak oswoić dziecko z dentystą?

Aby maluch łagodniej zniósł leczenie zębów i chętniej chodził do dentysty, warto zapoznać się z kilkoma radami.

  • Wybór jednego lekarza – zmiana stomatologa z każdą wizytą wzbudzi w dziecku ponowny stres. Warto zatem, by uzębieniem dziecka zajmował się jeden dentysta, do którego dziecko będzie miało zaufanie.
  • Wizyta adaptacyjna – niektóre placówki oferują małym pacjentom wizyty poprzedzające leczenie. Pozwala to dzieciom oswoić się z gabinetem i fotelem stomatologicznym, używanymi narzędziami i lekarzem. Maluch oprowadzany jest po gabinecie i poznaje personel. Wizyta adaptacyjna może zakończyć się również przeglądem jamy ustnej.
  • Odpowiednie słownictwo – w rozmowie z dzieckiem nie należy używać zwrotów, które mogą przywoływać na myśl ból, nawet jeśli użyte są w zaprzeczeniu. Zwroty „nie bój się” i „nie będzie bolało” są w tej sytuacji równie niepożądane jak słowa „zastrzyk” czy „badanie”.
  • Trening w domu – warto, by dziecko oswajało się z leczeniem zębów już w domu. W tym celu pomocna okaże się domowa klinika leczenia ząbków misiom i lalkom. Po takiej zabawie dentysta nie będzie już tak straszny jak wcześniej.

Dobre nawyki należy wpajać dziecku od najmłodszych lat. Przy odpowiednim oswojeniu malucha z leczeniem zębów i gabinetem stomatologicznym, wizyty u dentysty będą przebiegać łagodniej. Warto pamiętać, że zarówno dentysta jak i rodzic mają wpływ na zachowanie małego pacjenta podczas leczenia. Rzadkie wizyty u lekarza nie tylko przełożą się na zły stan zdrowia jamy ustnej dziecka, ale także nie pozwolą mu się oswoić z tematem leczenia zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *