Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Rozszerzone naczynia włosowate – główny problem cery naczynkowej

Naczynia włosowate, czyli cienkościenne naczynia krwionośne, występują niemal w każdej komórce ludzkiego organizmu. Rozszerzone naczynia włosowate, zwane naukowo teleangiektazją, to główny problem cery naczynkowej. Prześwitujące przez skórę naczynka tworzą na powierzchni skóry widoczne pajączki, które stanowią jednocześnie problem estetyczny i zdrowotny. Jak zauważają dermatolodzy, jest to problem, który dotyczy coraz większej grupy: zarówno kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Rozszerzone naczynka krwionośne można skutecznie wyleczyć, jednak wiele osób bagatelizując je, sprawia, że kondycja skóry naczynkowej znacznie się pogarsza.

 

Charakterystyka cery naczynkowej

Cera naczynkowa może występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w różnym wieku i z różnym rodzajem skóry (suchą, tłustą, mieszaną, dojrzałą, itp.). Zazwyczaj jednak występuje ona u osób z jasną karnacją, których cera jest delikatna, cienka i bardziej wrażliwa. Taka skóra posiada bardzo kruche naczynia włosowate, które pod dużym ciśnieniem krwi zaczynają się uwypuklać, a w efekcie prześwitywać przez skórę ujawniając nieestetyczne czerwone sieci. Ponadto cera naczynkowa charakteryzuje się także:

– tendencją do powstawania stanów zapalnych (zaczerwienienia, podrażnienia),

– częstym występowaniem rumienia na twarzy,

– nadwrażliwością skóry, która zaczyna intensywnie reagować na różnego rodzaju bodźce (dotychczas uznawane za neutralne),

– pieczeniem, swędzeniem i uczuciem ściągnięcia.

Teleangiektazje

Chociaż cera naczynkowa jest dość kłopotliwa i stwarza wiele różnych problemów, główną jej bolączką są właśnie rozszerzone naczynia włosowate. Teleangiektazje występują najczęściej w obrębie czoła i policzków w postaci czerwonego rumieńca. O jego wyglądzie, czyli o charakterystycznych pajączkach, decyduje fakt, że naczynia włosowate łączą się gęsto w zwartą sieć, która pod wpływem zwiększonego ciśnienia krwi, daje efekt przywołanego wyżej zaczerwienienia skóry.

 

Teleangiektazje stanowią w dermatologii problem niejednolity. Uwarunkowane jest to po pierwsze różną intensywnością ich występowania w obrębie twarzy (pajączki mogą pojawiać się na niewielkiej powierzchni skóry bądź obejmować całe ciało), a po drugie, powodami ich występowania (teleangiektazje pierwotne i wtórne).

 

Teleangiektazje pierwotne najczęściej pojawiają się z powodu zaburzeń funkcjonowania organizmu. W tym znaczeniu często wywołują je zespoły chorobowe lub rewolucje takie jak ciąża.

 

Teleangiektazje wtórne mają więcej przyczyn. Wśród nich wymienia się:

– schorzenia ogólnoustrojowe (zaburzenia hormonalne, nadciśnienie tętnicze, choroby wątrobowe) i ograniczone choroby skóry, które wywołują zwiększoną liczbę naczyń krwionośnych w skórze;

– nadmierną ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe;

– trudne warunki atmosferyczne (wiatr, mróz);

– leczenie punktowe oparte na preparatach sterydowych.

Leczenie cery naczynkowej

Istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z problemem rozszerzonych naczyń włosowatych. Każdy z nich musi być jednak dobrany adekwatnie do przypadku, ponieważ jak już zostało wspomniane, teleangiektazje są zaburzeniem skóry niejednolitym. Jednym z rozwiązań proponowanych przez dermatologów jest stosowanie specjalnych dermokosmetyków stworzonych z myślą o skórze naczynkowej. Tego typu preparaty, dostępne na przykład w gamie produktów Vichy, wzmacniają naczynia krwionośne, a także neutralizują inne zaburzenia, takie jak zaczerwienienia, podrażnienia czy pieczenie. Bardzo ważne jest także to, iż ich formuła jest wzbogacona w filtr SPF, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.

 

Innym sposobem na poradzenie sobie z teleangiektazją jest zastosowanie zabiegów wykorzystujących mechanizm światła laserowego, które niemal od razu zmniejszają objętość naczyń krwionośnych, powodując, że stają się one mniej widoczne.

 

Nieestetyczne oznaki cery naczynkowej mogą zostać łatwo usunięte, o ile zastosuje się odpowiednią terapię połączoną z pielęgnacją. Najgorsze jest w tym przypadku bagatelizowanie problemu, które może doprowadzić do tego, że pajączki na twarzy nabiorą charakteru stałego, a kondycja skóry znacznie się pogorszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *