Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

RTG – sprawdź, przy jakich chorobach jest konieczne

RTG, popularnie zwane zdjęciem rentgenowskim jest badaniem, które zapewne każdy z nas przechodził w swoim życiu przynajmniej raz. Kojarzy się głównie z diagnozowaniem złamanych kończyn czy z prześwietlaniem zębów przed podjęciem leczenia kanałowego. Jakie inne jednostki chorobowe do diagnozowania wykorzystują rentgenografię?

Zastosowanie promieni Roentgena w medycynie jest tak szerokie, że można prześwietlić nimi niemal każdy organ człowieka. Jednym z najczęściej wykonywanych zdjęć, obok nóg i rąk, są zdjęcia klatki piersiowej. Służą one nie tylko do wykrycia ewentualnych złamań tego odcinka, ale są także metodą diagnostyczną w różnych chorobach oddechowych.

Trochę informacji o samym badaniu

Konsultant z kliniki Profmed mającej pracownie RTG w Krasnymstawie i Lublinie przedstawia, jakie są dostępne rodzaje prześwietleń rentgenowskich klatki piersiowej i w jaki sposób się je przeprowadza: “Mówiąc RTG albo prześwietlenie obejmujemy nazwą szereg różnych badań, które mogą być wykonane za pomocą maszyn rentgenowskich. Wykonanie ich zleca lekarz, ale warto znać podstawowe cechy, które je rozróżniają.” W uproszczeniu możemy wyróżnić:

  • zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej – wykonywane w projekcji bocznej lub tylno-przedniej umożliwia zobrazowanie stanu m.in kręgosłupa, żeber, płuc, serca itp. Czasami wykonuje je się z użyciem kontrastu
  • małoobrazkowe zdjęcie płuc – wykorzystywane głównie przy badaniu wielu osób w celu eliminacji chorób płucnych
  • prześwietlenie klatki piersiowej – wykorzystywane jako uzupełnienie do badania RTG lub do obserwacji czynności oddychania
  • tomografia (zdjęcie warstwowe klatki piersiowej) – wykonuje się je jako uzupełnienie do standardowych zdjęć; dzięki nim można lepiej zobrazować różne zmiany w płucach

 

Standardowe badania RTG nie wymagają żadnych przygotowań. Przed przystąpieniem do niego należy zgłosić, jakie badania radiologiczne były wykonywane w ostatnim czasie lub, jeśli pacjentem jest kobieta, czy istnieje możliwość, że jest ona w ciąży. Samo RTG klatki piersiowej odbywa się zazwyczaj w pozycji stojącej. Pacjent musi być rozebrany od pasa w górę, a w czasie samego momentu naświetlania proszony jest o wstrzymanie oddechu.

“Cała procedura nie jest skomplikowana, inwazyjna albo bolesna. Pacjent po wykonaniu badania nie odczuwa żadnych dolegliwości. Sam wynik powinien być dostępny w ciągu kilku dni; w przypadku naszych pracowni, działających także w Chełmie i Zamościu, czas ten skraca się do 1 dnia” – komentuje radiolog kliniki Profmed.

Jakie choroby płuc może wykryć RTG?

Można wymienić szereg chorób, do których zdiagnozowania zleca się prześwietlenia rentgenowskie. Do najważniejszych należą:

  1. Nowotwory płuc  – należą one do grupy najpoważniejszych chorób, które mogą dotknąć człowieka. RTG jest często pierwszym badaniem wykonywanym przy podejrzeniach pojawienia się raka, jednak niestety za jego pomocą da się określić tylko dosyć zaawansowane zmiany. Nie wykrywa on małych guzów. Bardziej nadaje się do tego tomografia komputerowa.
  1. Zapalenie płuc – RTG jest tu podstawą. Bez niego ciężko jest określić, czy objawy świadczące o zapaleniu płuc są nimi w rzeczywistości. Na jego podstawie, oprócz stwierdzenia obecności choroby lub jej braku, określa się także stopień zaawansowania zmian i ewentualne powikłania.
  1. Gruźlica – choroba ta może czasami przypominać grypę lub przebiegać bezobjawowo. Badanie RTG powinno pomóc wykazać ogniska zapalne i zdiagnozować gruźlicę. W przypadku podejrzenia zarażenia się, badanie może być powtórzone po pewnym okresie czasu, w celu weryfikacji podejrzeń.
  1. Pylice  jest to grupa chorób zawodowych. Podatni za zachorowanie na pylicę są szczególnie górnicy, spawacze oraz wszystkie osoby, które z racji wykonywania zawodu są narażone na wdychanie różnego rodzaju pyłków. Po długoletniej pracy w szkodliwych warunkach RTG płuc powinno być obowiązkowym badaniem dla zagrożonych osób

Istnieje jeszcze wiele chorób, których wykrycie jest możliwe dzięki badaniu rentgenowskiemu. Jego uniwersalność i nieinwazyjność sprawiły, że w zależności od miejsca pracy, jest wymagane w badaniach okresowych.

Artykuł przygotowany we współpracy z Kliniką Grabczak Profmed Kransystaw: www.profmed.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *